Tarih

Küçük İskender Kimdir?

Küçük İskender İstanbul’da 28 Mayıs 1964 yılında hayatını gözlerini açtı. Küçük İskenderin gerçek adı Derman İskender Över’dir. Liseyi İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesinde okudu. Daha sonra Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesinden 5.sınıfta ayrılarak İstanbul Üniversitesinde sosyoloji okumaya karar verdi. Sosyoloji bölümünü de 3 yıl okuduktan sonra tamamlamadan bıraktı. Edebiyat ve sinemaya olan hayranlığı ve ilgisi onu akademik ortamdan ayırdı.

Küçük İskender

Başlangıç olarak çeşitli dergilerde yazılar yazdı. 1980 yılında Milliyet Genç Sanat dergisinde İskender Över mahlasıyla yazdı. Küçük İskender mahlasıyla tanınması ise 1985 yılında profesyonel olarak yazılar yazdığı Adam Sanat dergisiyle başlar. İskender Büyük’ün toplum tarafından farklı bir kişilik olarak algılanması ise bu yıllarda olmuştur.

3 Temmuz 2019’a kadar onlarca şiir ve özgür metin, bir günlük, üç roman, iki özel derleme, bir inceleme, bir antoloji gibi birçok kitap sığdırdı. Bazı Avrupa ülkelerinde ki antolojilerde şiirleri basıldı. Kanada‘da yayımlanan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel basımında, ABD‘de ise Murat Nemet Nejat’ın ‘eda’ sözcüğünde yoğunlaştığı Türk şairlerinden çeviri antolojisinde yer aldı.

İtalya‘da yapılan Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda ( La Giovane Poesia D’europa Nel 1999 ) ilk 10’a girdi ve bu şairlerle birlikte kitaplaştırıldı. Yine 2000 yılı içerisinde uzun zamandır sinemada jürisinde de yer aldığı Orhon Murat Arıburnu Ödülleri’nde ‘Bir Çift Siyah Deri Eldiven’ adlı kitabıyla şiir dalında birincilik alarak ödüllendirildi.

2001 yılında Almanya‘da, 2002’de de Hollanda‘nın bazı şehirlerindeki programlarda konuşmacı olarak ve şiir dinletileriyle yer aldı.

2003 senesinde Berlin‘de yapılan İlk Türkiyeli Eşcinseller Kongresi’nde bu konudaki açıklamasınıss okudu.

2004 yılında Newyork‘ta ve Kuzey Carolania’da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerinde bulundu. Ayrıca Türkiye’de bazı üniversitelerde ve liselerde panellere, çalıştaylara katıldı.

Küçük İskender

Bir dönem seslendirme, senaristlik, radyoculuk, şiir dinletileri de yapan Küçük İskender, ‘Ağır Roman’ ve ‘O Şimdi Asker’ gibi filmlerde oyuncu olarak bulundu.

Varık, Adam Sanat, Yasak Meyve, Kaçak Yayın gibi dergiler ağırlıklı olmak üzere yazmaya ve kitap haline gelen eserlerini yayımlamaya devam etmektedir.

İşlediği konularda alışılmışın tam karşısında yer alan, polemikçi, tartışmacı şiiriyle sadece 1980’lerin değil tüm Türk şiirinin en korkusuz şairi. . Fazlaca karışık ve yer yer fazlaca uzun ve çoğaltımcı şiiri özgün çarpıcı başarı seviyelerine de ulaşabiliyor. Geleneksel yöntemleri kullanarak yazdığı divan tarzı şiirleri, gazelleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

3 Temmuz 2019’da 55 yaşında Bodrum’da yaşamını yitirdi.

“Ben öldüm diye eğlenmesinler. Böyle bir adam yaşadı diye eğlensinler”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı