Kent Rehberi

Akşehir

Akşehir’de gezilecek yerler, Akşehir nerede sorularının cevaplarını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Akşehir’de gezilecek yerler, Akşehir nerede sorularının cevaplarını bu yazımızda vermeye çalışacağız. Akşehir İç Anadolu’nun büyük kentlerinden olan Konya ilinin Afyon iline doğru olan son ilçesidir. Yüz ölçümü ise 1442 kilometre karedir. Akşehir Konya merkezine yaklaşık olarak 130 km, Afyon merkeze ise 90 km’dir.


Akşehir denilince akıllara tabi ki öncelikler Nasreddin Hoca gelir. Nasreddin Hoca doğma büyüme Akşehirlidir. Nasreddin Hoca Türbesi de yine Akşehir mezarlığında bulunur. Türbenin yanında bir yere konulmuş bir plaka da “Dünyanın Ortası Akşehir” yazmaktadır. 2007 yılında Türk Patent Kurumu’na başvurularak şehir için “Dünyanın Ortası Akşehir” belgesi alınmıştır.


Akşehir tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, bir çok kültürden eserlerin bulunduğu bir şehirdir. “Hasan Paşa İmaret Camii” bunlardan bir tanesidir. İmaret Camii Osmanlı döneminde yapılmış, Osmanlı-Selçuklu sentezi bir mimaride olan ve günümüze kadar ulaşmış Akşehir’deki tek Osmanlı eseridir. Hasan Paşa tarafından 1510 yılında yaptırılmıştır. İmaret Camii’nin ilk girişinin sol tarafındaki ilk sütunun altındaki tunç bileziğin üzerinde Evliya Çelebi‘ye ait olan Akşehir’e geldiğinde kendi el yazısıyla yazdığı metinde “Fakir Mehmed Sultan Murad Han – Tanrı Kendisini Teyit Etsin – askerleriyle beraber buraya geldi. Bunu 1048 yılı muharreminin 26. günü yazdı” demektedir.


Ayrıca halk arasında eski Akşehir denilen bölgede tescilli “Akşehir Evleri” vardır. Eski Türk kültürünü ve erken Cumhuriyet Dönemini temsil eden bu evlere “Eski Akşehir Evleri” denmektedir.

Eski Akşehir Evlerinin temel özelliklerinden bir tanesi de evler genellikle 2 katlıdır. Banyolar ise odaların içindeki yüklüklerde bulunan “Gusülhane” denilen yerde bulunur.


İlçede her yıl 1-10 Temmuz tarihleri arasında Uluslar Arası Nasreddin Hoca Şenlikleri kutlanmaktadır. Farklı alanlarda ki etkinliklerle kutlanan şenliğe tüm dünyadan da katılımlar olmaktadır. Ayrıca temsili Nasreddin Hoca bu şenlikler kapsamında Akşehir Gölü’ne maya çalmaktadır.

Akşehir’in kurtuluş günü ise 24 Ağustostur. Akşehir’in meşhur yiyecekleri ise Napolyon Kirazı ve Peynir Baklavası‘dır.


Akşehir’in önemli varlıklarından bir tanesi ise Hıdırlık Tepesinde bulunan asırlık çınardır. Çınarın tam yaşı bilinmese de 600 yıllık olduğu tahmin edilmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı