Nasıl Ders Çalışılır? Ders Çalışmanın Bilinmeyen Yolları!

Nasıl ders çalışılır? Nasıl ders çalışmalıyım? Etkili ders çalışma yolları nelerdir? sorularının cevaplarını yazımızda vermeye çalışacağız.

Türkiye de hayatın her basamağında bir sınava girmek gerekiyor, bu zorlu süreçleri başarıyla atlatmak için tek yapmamız şey ise çalışmak ve daha çok çalışmak. Çok çalışmak dediysek saatlerce masa başında oturarak değil, masa başında oturduğumuz süreyi etkili ve verimli kullanmayı kastediyorum.


nasıl ders çalışılır, etkili ve verimli ders çalışma yolları

Peki Etkili ve Verimli Ders Nasıl Çalışılır?

Etkili ve verimli ders çalışmayı öğrenmek için önce kendinize şu soruyu sormalısınız. Ben nasıl öğreniyorum? Okuyarak mı, görerek mi, yazarak mı, yaparak mı, dinleyerek mi? Kendimize bu soruyu sorup cevabını da gerçekçi bir biçimde verebiliyorsak etkili ders çalışmanın kapılarını açıyor ve nasıl ders çalışılır sorusuna cevap veriyoruz demektir.


Diğer Yazımız İlginizi Çekebilir!

Etkili Ders Çalışmanın 12 Yolu

Bilgilerin Akılda Kalma Oranları

Her 100 birim bilginin akılda kalma oranları şöyle;

 • Okuma %10
 • Film izleme %50
 • Dinleme %20
 • Resme bakma %30
 • Tartışmaya katılım %70
 • Konuşma yapma %70

Yani ders çalışırken ne kadar farklı şekilde ve tekniklerde bilgilerimizi pekiştirirsek o kadar akılda kalıcı oluyor. Bu istatistikleri bilmek de nasıl etkili ders çalışılır sorusunun cevabı için yararlı olacaktır.


Mesela Coğrafya dersinden Türkiye’deki göller konusuna çalışıyoruz. Göllerin özelliklerini okumak, göllerin yerlerine harita üzerinden bakmak, göllerin yerlerini haritanın üzerine işaretlemek ve bu çizdiğimiz görseli bir yere asarak arada göz atıp bilgilerimizi sürekli taze tutarsak inanın o bilgiyi hayat boyu unutmazsınız.


Ders Çalışmak için önemli olan maddeleri de sizler için derledik. Bu maddeleri bilmek ve uygulamak nasıl ders çalışılır sorunun cevabıdır.

 1. Öncelikle ders çalışmak için istekli olun. “Ben ders çalışacağım” demelisiniz kendinize. Ama bunu tabi ki içten söylememiz en önemli unsur.
 2. Planlayarak çalışın.
 3. Sözel derslere mutlaka özetleyerek çalışın. Sözel olduğu için hepsini ezberlemek zorunda değilsiniz. Önemli yerleri bilin.
 4. Öğrenmeler zamanla unutulur. Onun için bol bol tekrar yapın. Tekrar derken baştan çalışmayın. Önemli yerlere göz atın zaten diğer bilgiler tekrar çağrılacaktır.
 5. Ders çalışma ortamı çok önemlidir. Masa da çalışmaya dikkat edin. Masanızda dikkat dağıtıcı unsurlar olmamalı.
 6. Ders çalışırken başka işlerle uğraşmayın. Telefonu sessize alın. Televizyonu kapatın.
 7. Bir amaç için çalışın. Ders çalışıyorum ama sonra ne olacağım?
 8. Kısa süreli molalar vererek çalışın. Molalarda dersten tamamen uzaklaşın.
 9. Çalışırken yanınızda su bulundurun.
 10. Uykunuza dikkat edin. Uykusuz verimli bir çalışma asla düşünülemez.
İlginizi Çekebilir!  Pdf Hikaye Kitapları Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim
ADAY ÖĞRETMENLİK NEDİR
Aday Öğretmenlik Nedir? Aday Öğretmenlik Dosyası Nedir?

MEB Aday Öğretmenlerin Yetiştirme Süreci...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir