0

İlk Bilgisayar

Hiç düşündünüz mü? İlk bilgisayar kim yaptı, ilk bilgisayar ne için kullanıldı, ilk bilgisayarın büyüklüğü ne kadardı? İlk bilgisayarın adı ne? Bu yazımızda bunlar gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Tarihteki ilk bilgisayarın adı ENIAC’tır. İlk bilgisayar ABD ordusuna yardımcı olması için yapılmıştır. Bu bilgisayar top atışlarını hesap ediyordu. Kendinden önceki cihazların bin katı işlem gücüne sahip olan ENIAC o zamanın parasıyla 500bin dolar masrafla üretilmiştir. Bu miktarın bu günkü değeri 6 milyon dolardır. Bu bilgisayar hesaplama ve işlem yapma özelliğine sahipti. ENIAC abaküsten yola çıkılarak üretilmiştir. Bazı bilim insanları da abaküsü bilgisayarların atası olarak kabul etmektedir.

Tarihteki İlk Kişisel Bilgisayar

Tarihte satışa sunularak alınabilen ilk kişisel bilgisayar bir İtalyan firmasının çıkardığı Programma 101’dir.

Bu bilgisayarın yapımına 1962 yılında başlanmış ve 1965 yılında ise satışa sunulmuştur. Bilgisayarın fiyatı ise 3,200 dolardı. Bu miktar bu günkü parayla 23.000 dolara eşittir. O zamanlar teknoloji ne kadar pahalıymış öyle değil mi. Bu bilgisayardan 40.000 adet üretilmiştir.

Nasa da aya inen Apollo 11’in hesaplamalarında 10 dan fazla bu bilgisayardan kullanmıştır.

Tarihteki İlk Bilgisayar Virüsü

İnternetin atası kabul edilen Arpanet’te (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı) 1971 yılında bir virüs keşfedilmiştir. Bu virüsün adı “The Creeper”dır. The Creeper zararsız bir virüstür ve deneysel amaçlı kullanılmıştır.

yenidünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir