İlk Bilgisayar

ilk bilgisayar

Hiç düşündünüz mü? İlk bilgisayar, ne için kullanıldı, ilk bilgisayarın büyüklüğü ne kadardı? İlk bilgisayarın adı ne? Her gün kullandığımız bu cihazlar artık hayatımızın ta kendisi oldu. Aslında biz kullanırken fark etmesek de bilgisayarlarımızın uzun bir tarih yolculuğu var. Yazımızda evimizdeki ve cebimizdeki akıllı cihazlarımızın tarihinden bahsedeceğiz.

Teknoloji çağlar boyu gelişimine devam ederken bilgisayarlarında ilginç bir tarihi öyküsü vardır. Tarihteki ilk bilgisayarın adı ENIAC’tır. İlk bilgisayar ABD ordusuna yardımcı olması için yapılmıştır. Bu bilgisayar top atışlarını hesap ediyordu. Kendinden önceki cihazların bin katı işlem gücüne sahip olan ENIAC o zamanın parasıyla 500bin dolar masrafla üretilmiştir. Bu miktarın bu günkü değeri 6 milyon dolardır. Bu bilgisayar hesaplama ve işlem yapma özelliğine sahipti. ENIAC abaküsten yola çıkılarak üretilmiştir. Bazı bilim insanları da abaküsü bilgisayarların atası olarak kabul etmektedir. Şu an cebimize sığan cihazların gelişimini incelemeye devam edelim.

Tarihteki İlk Kişisel Bilgisayar

Tarihte satışa sunularak alınabilen ilk kişisel bilgisayar bir İtalyan firmasının çıkardığı Programma 101’dir.

Bu bilgisayarın yapımına 1962 yılında başlanmış ve 1965 yılında ise satışa sunulmuştur. Bilgisayarın fiyatı ise 3,200 dolardı. Bu miktar bu günkü parayla 23.000 dolara eşittir. O zamanlar teknoloji ne kadar pahalıymış öyle değil mi. Bu bilgisayardan 40.000 adet üretilmiştir.

Nasa da aya inen Apollo 11’in hesaplamalarında 10 dan fazla bu bilgisayardan kullanmıştır.

ENIAC

1942’de fizikçi John Mauchly tamamen elektronik bir hesaplama makinesi yapılmasını önermişti. Bu arada ABD Ordusu karmaşık bir savaşın içindeydi ve balistik füze tablolarının hesaplanması gerekiyordu.

1943 ve 1945 arasında yapılan ENIAC (Elektronik Sayısal Entegratör ve Bilgisayar) mekanik parçalar ile elektronik hızda çalışan ilk bilgisayar oldu. On yıl boyunca çalışmaya devam eden ENIAC, 1955’de bir yıldırım düşmesi sonucu kullanılamaz hale geldi. ENIAC 10 yıl içinde sayısı hesaplanamayacak kadar çok hesaplama yaptı.

Tarihteki İlk Virüs

İnternetin atası kabul edilen Arpanet’te (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı) 1971 yılında bir virüs keşfedilmiştir. Bu virüsün adı “The Creeper”dır. The Creeper zararsız bir virüstür ve deneysel amaçlı kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir