Ay, Dünyanın Uydusu

Dünyamızın tek doğal uydusu olan Ay, Dünyaya yaklaşık olarak 384.400 kilometre mesafede bulunur. Bilim adamlarına göre 4,5 milyar yıl yaşındadır.Ay dünyaya her zaman aynı yüzünü gösterir. Ayın evreleri sayesinde dünyamızda mükemmel manzaralar görünür. Ayın görünmeyen yüzü aslında karanlık değildir. Ay dünyanın çevresindeki bir turunu 29.5 günde tamamlar. Bu turu tamamlarken de güneşten aldığı ışığı dünyaya yansıtarak çeşitli şekiller alır. Bu şekillere de bazı isimler verilmiştir. Dünyanın uydusunun en büyük göründüğü durum ise ayın evrelerinden birisidir. Hangi evresi olduğu yazımızdadır.

Dünya’nın Uydusu Ay

Ay’ın kutup çapı 3475 kilometre, ekvatoral çevresi ise 10917 kilometredir. Ay’ın yüzey sıcaklığı ise -233 derece ile 123 derece arasında değişir. Ay’ın yer çekimi Dünya’daki yer çekiminin %16,5’i kadardır. Ay’a ilk ayak basan kişi ise Neil Armstrong’dur. Ay’a son ayak basan kişi ise Gene Cernan’dır.


Ay’ın Evreleri Nasıl Oluşur?

Bir çok insan Ay’ın evrelerinin oluşumunun dünyanın gölgesi sayesinde oluştuğunu veya güneşten gelen ışığın Ay’a farklı açılarla vurduğu için evrelerin oluştuğu düşünür. Aslında olay çok farklı ve bu durumlar ile alakası yoktur. Güneş Ay’ın hep yarısını aydınlatır. Ay’ın konumu Dünya’ya göre sürekli değiştiği için biz sadece Ay’ın aydınlık tarafının o kadarını görürüz. Yani aslında Ay’a vuran ışık değişmiyor, açı değiştiği için biz o kadar görüyoruz.

Ay’ın Evreleri

Ay’ın Evreleri

Yeni Ay Evresi

Ayın evreleri arasında olan ilk evredir. Güneş, Dünya ve ayın aynı sıraya denk gelmesiyle görünmez hale gelen ayın artık görünür hale gelmesiyle bu evre başlar. Bu evreden sonra ayın artık görünmeye başlamasıyla hilal evresi oluşur. Astroloji uzmanlarına göre bu evre insanlarda pozitif etki bırakır. Dünya’da da bu evrede sıcaklık ve nemlilik artar.

Hilal Evresi

Ay Güneşin doğusunda olduğunda oluşan evredir. Dünyadan bakıldığında ayın şekli ters “C” harfine benzer. Ay ülkemizin bayrağını oluşturan hilal şeklini alır. Ayın evreleri arasında en dikkat çekici evre olabilir.

İlk Dördün Evresi

Ay’ın yaklaşık olarak yarısının aydınlık yarısının ise karanlık göründüğü evredir. Ay’ın bu evresinde Dünya, Güneş ve Ay 90 derecelik açıyla dururlar. Astrolojiye göre Ay’ın bu evresinde oluşan çekim gücü sayesinde istediklerimizi hayatımıza çekmeye çalışabiliriz. Ayın evreleri içinde 2.evredir.

Dolunay Evresi

Ay’ın kocaman ve parlak olarak tamamen aydınlık göründüğü evredir. Ayın evreleri arasında belki de en güzel olandır.Tam aydınlık olduğu için bu evreye Dolunay ismi verilmiştir. Astroloji de Ay’ın bu evresi negatif etkisi ile bilinir. Vücuttaki su miktarının artmasına yol açar ve insanlar ruhsal olarak bir takım değişiklikler yaşar. Dünyanın uydusunun en büyük göründüğü durumdur.

Son Dördün Evresi

Ay’ın bir tarafı tamamen aydınlık, diğer tarafı ise tamamen karanlıktır. İlk Dördün evresindeki gibi görünür. Ay’ın evre döngüsü yavaş yavaş kendini tamamlamak üzeredir. İnsanlarda bir miskinlik olabilir.Bu evre sonun başlangıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir