Gündem

Çarşamba Günü

Hafta içi günlerinin ortasındaki gün olmasından dolayı çarşamba gerçekten de bir ortada kalmıştır. Ne hafta yeni başladı diye üzülebilirsiniz ne de hafta sonu tatiline az kaldı diye sevinebilirsiniz.

Çarşamba Günü

Çarbamba Gününün İsmi Nereden Geliyor?

Peki çarşamba gününün ismi nereden geliyor? Çarşamba adı nereden geliyor? Bu gün isminin hikayesi de oldukça ilginçtir. Codex Cumanius isimli sözlükte ilk olarak ” “čaar sanbe” olarak geçmektedir. Bu kelimenin kelime anlamı ise dördüncü gündür. Farsçada geçen “çaharşanba” yani dördüncü gün kalıbından dilimize geçmiştir. İlginç olarak Farsça da “şanba” kelimesi cumartesi günü demektir. Dolayısıyla buradan Çarşamba günü Cumartesiden sonraki dördüncü gün olarak anlaşılmaktadır.

Astrolojide Çarşamba Gününün Anlamı

Çarşamba günü astroloji kaynaklarından bir gezegen olan Merkür günü olarak geçmektedir. Merkür gezegeni ise iç huzurun habercisi demektir. Diğer insanlarla sağlıklı iletişim kurma ve pozitif enerjilerin habercisidir. Yani diğer bir bakıma çarşamba günü diğer insanlarla iletişim kurmak için diğer günlere göre daha sağlıklıdır. Çarşamba günü yapacaklarını iletişim kurmak üzerine seçebilirsiniz. Mesela insanlarla bir araya gelebilir. Mesajlara cevap verebilir veya bir tanıdığınızla önemli bir şey konuşacaksanız bunu çarşamba günü yapabilirsiniz. Ayrıca çarşamba günü ikizler ve başak burcunun şanslı günüdür. İkizler çarşamba günü konulara daha fazla hakim olurlar. Başak burcu ise çarşamba günü iletişim sorunlarını çözebilir. Merkür enerjisi olduğundan dolayı bu günde kısa doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Eski Türklerde Çarşamba Günü

Eski Türklerde günlerin anlamı şu an olduğundan daha değişik ve derindir. O zamanın şartlarına göre ve imkanlarına göre inanışlar çıkmıştır ve buna göre günler yorumlanmıştır. Eski Türklerde çarşamba günü dikiş dikilmez, çarşamba günü dikiş dikenler kötülüğe uğrayabilir. Aynı zamanda çarşamba günü çamaşır yıkanmaz ve gece iş yapılmaz, bunların uğursuz olduğuna inanılır. Çarşamba gecesi iş yapılırsa bunun kötülük getireceğine inanılır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı