Gündem

Pazar Günü

Günlerin isimleri nereden geliyor? Günlerin isimlerinin bir çoğu Roma dönemine kadar uzanıyor. Roma döneminde haftanın günlerinin her biri bir tanrıya adanıyor. Pazar kelimesinin İngilizce karşılığı olan Sunday, Güneş tanrısı Sol’un isminden türemiştir. İnanışa göre güneş tanrısı pazar gününün tatil edilmesini ister.

Türkçe’de Pazar Gününün Anlamı

Türkçe’de pazar gününün anlamı; Farsçadaki bazar kelimesinden gelmiştir. Dışarıya çıkmak diğer insanlarla etkileşim kurmak gibi düşünebiliriz. Bazı kentlerde semt pazarları pazar günleri kurulur.

Pazar günü İncil’de tanrının dinlenme günü olarak geçer.

Pazar Gününün Tarihçesi

Günümüzde Pazar günü her ne kadar haftanın son günü olsa da eskiden haftanın ilk günüydü. Tahmin ettiğiniz gibi ticaret yapılan yer olarak geçen pazar kelimesinden gelmektedir. 1860 senesinde Meninski tarafından yazılan bir sözlükte pazar gününün ismi “bāzār güni” olarak geçmektedir.

Pazar günü dinlenme, sakinleşme ve anın tadını çıkarma günüdür. İş hayatından uzaklaşırız. Ailemizle, komşularımızla ve yakınlarımızla bir arada olabiliriz. Bazılarımız da pazar gününde keyif yapmak, yataktan çıkmamak ve yalnız kalıp kafa dinlemek ister. Şahsen ben bu kafa dinleyicilerdenim.

Astroloji’de Pazar Günü

Astroloji’de pazar günü “aslan” burcunu simgeler. Aslan burçları bu günde çok şanslıdır. Tüm yeteneklerini bu günde tam olarak ortaya çıkarabilirler. Bu sebeple aslan burçları bazı işlerini pazar gününe denk getirebilirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı