0

Pitbull Cinsi Köpekler

Zaman zaman hakkında haberler çıkan ve gündeme gelen pitbul köpeğini insanlar merak edebiliyorlar. Pitbull köpeği nasıl üretildi veya pitbull köpeği nasıl ortaya çıktı, pitbull köpeği özellikleri gibi sorular sorabiliyorlar. Peki pitbull köpeği hangi köpeklerin karışımıdır?

Pitbull Cinsi Köpek

Şu anda bilinen köpekler arasında dünyanın en güçlü ve aynı zamanda en saldırgan köpeği pitbull cinsi köpektir. İnsanlara ve diğer hayvanlara zaman zaman saldıran bu köpekler haberlere konu oluyor. Bu köpeklerin beslenmesinin yasaklanmasını isteyenler de var. Peki pitbull nereden geldi. İşte bu köpeğin tarihi ve bilinmeyenleri…

Pitbull Cinsi Köpek Nasıl Üretildi?

Köpekler cinsleri dört ayrı türe ayrılır. Bu türler tazılar, av köpekleri, mastif/bulldog ve sürü köpekleridir. Pitbull cinsi köpek ise Amerikan Pitbull Terrier olarak adlandırılır. 1900’lü yıllarda bulldog ve değişik türdeki terrier’ların birleştirilmesiyle ortaya çıkan Amerikan Staffordshire Bullterrier tür, küçük olan bir pitbull’dur. Amerikan Staffordshire Bullterrier, Amerikalı üreticiler tarafından tercih edilen bu ırk, ağırlığı arttırılıp kafatası ve çenesi güçlendirilerek pitbull, yani Amerikan Staffordshire üretildi. Pitbull’ların asıl amacı çiftliklerde boğaları zaptetmek ve dövüşmek olan köpeklerdir.

Pitbull Hangi Köpeklerin Karışımı

Pitbull cinsi köpekler ilk olarak bulldog ve değişik türdeki terrier’ların birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir köpektir. Daha sonra bu köpeğin gerek laboratuvar gerekse de zamanla geçirdiği değişim sayesinde bu gün bilinin pitbull cinsi köpekler ortaya çıkmıştır.

Pitbull Cinsi Köpeklerin Özellikleri

Pitbull köpekleri oldukça kaslı bir görüntüye sahiptir. Bodur bir vücut yapısında görünürler. Kendine has görünüşü olan bu köpekleri görür görer tanırsınız. Kulakları genellikle kesik ve çiziktir. Başka türden hayvanlarla ve insanlarla anlaşamaz. Acıya toleransı yüksektir. Karşısındaki insanın veya hayvanın boyutuna dikkat etmeden saldırmaya eğilimlidir.

Pitbull’ların Haklarında Yanlış Bilinenler

  • çeneleri 2 ton basmaz, bu bir efsanedir ayrıca pitbull da dahil dünya’da hiçbir köpeğin çenesinde bir kilitlenme mekanizması da yoktur.
  • Ön dişleri ile ısırırken arka dişleri ile çiğnediği şeklinde bir efsane de dolaşmaktadır bu zaten anatomik olarak imkansızdır.
  • Normal bir köpekten daha fazla çene güçleri yoktur ancak bunu inatçılıkları sayesinde çok daha uzun süre devam ettirebilirler.

yenidünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir