Gündem

Pitbull Cinsleri Köpekler

Zaman zaman hakkında haberler çıkan ve gündeme gelen pitbul köpeğini insanlar merak edebiliyorlar. Pitbull köpeği nasıl üretildi veya pitbull köpeği nasıl ortaya çıktı, pitbull köpeği özellikleri gibi sorular sorabiliyorlar. Peki pitbull köpeği hangi köpeklerin karışımıdır ve pitbull cinsleri nelerdir?

Pitbull Cinsi Köpek

Şu anda bilinen köpekler arasında dünyanın en güçlü ve aynı zamanda en saldırgan köpeği pitbull cinsi köpektir. İnsanlara ve diğer hayvanlara zaman zaman saldıran bu köpekler haberlere konu oluyor. Bu köpeklerin beslenmesinin yasaklanmasını isteyenler de var. Peki pitbull nereden geldi ve pitbull cinsleri hangileri. İşte bu köpeğin tarihi ve bilinmeyenleri…

Pitbull Cinsleri Nasıl Üretildi?

Pitbull cinsleri dört ayrı türe ayrılır. Bu türler tazılar, av köpekleri, mastif/bulldog ve sürü köpekleridir. Pitbull cinsi köpek ise Amerikan Pitbull Terrier olarak adlandırılır. 1900’lü yıllarda bulldog ve değişik türdeki terrier’ların birleştirilmesiyle ortaya çıkan Amerikan Staffordshire Bullterrier tür, küçük olan bir pitbull’dur. Amerikan Staffordshire Bullterrier, Amerikalı üreticiler tarafından tercih edilen bu ırk, ağırlığı arttırılıp kafatası ve çenesi güçlendirilerek pitbull, yani Amerikan Staffordshire üretildi.

Pitbull’ların asıl amacı çiftliklerde boğaları zapt etmek ve dövüşmek olan köpeklerdir.

Pitbull Hangi Köpeklerin Karışımı

Pitbull cinsleri köpekler ilk olarak bulldog ve değişik türdeki terrier’ların birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir köpektir. Daha sonra bu köpeğin gerek laboratuvar gerekse de zamanla geçirdiği değişim sayesinde bu gün bilinin pitbull cinsi köpekler ortaya çıkmıştır.

Pitbull Cinsi Köpeklerin Özellikleri

Pitbull köpekleri oldukça kaslı bir görüntüye sahiptir. Bodur bir vücut yapısında görünürler. Kendine has görünüşü olan bu köpekleri görür görer tanırsınız. Kulakları genellikle kesik ve çiziktir. Başka türden hayvanlarla ve insanlarla anlaşamaz. Acıya toleransı yüksektir. Karşısındaki insanın veya hayvanın boyutuna dikkat etmeden saldırmaya eğilimlidir.

Pitbull’ların Haklarında Yanlış Bilinenler

  • Pitbull cinsleri köpekler 2 ton basmaz, bu bir efsanedir ayrıca pitbull da dahil dünya’da hiçbir köpeğin çenesinde bir kilitlenme mekanizması da yoktur.
  • Ön dişleri ile ısırırken arka dişleri ile çiğnediği şeklinde bir efsane de dolaşmaktadır bu zaten anatomik olarak imkansızdır.
  • Normal bir köpekten daha fazla çene güçleri yoktur ancak bunu inatçılıkları sayesinde çok daha uzun süre devam ettirebilirler.

Pitbull Cinsleri

Pitbull cinleri olarak biinen beş köpek ırkı vardır.

  1. Amerikan Pitbull Terrier
  2. Amerikan Pitbull
  3. Staffordshire Boğa Terrier
  4. Boğa pitbulll
  5. Minyatür Boğa pitbull

Bu köpeklerin her birinin kendine has özellikleri vardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı