1

Doğal Gaz Nasıl Çıkarılır?

Doğal Gaz Nedir?

Doğal gaz yerin içinde bulunan ve fosil kaynaklı kullanımı oldukça yaygın bir petrol ürünüdür. Ham petrolden sonra en çok yakıttır. Doğal gazı oluşturan maddeler arasında en fazla hidrokarbon bulunur. Doğal gazı oluşturan diğer maddeler ise etan, propan ve bütandır.

Doğal Gaz Nerede Bulunur?

Doğal gaz yer altındaki kayaların gözle görülmeyecek kadar küçük gözeneklerinde bulunur. O yüzden doğal gazın Türkçe karşılığı kaya gazı’dır. Petrol ve doğal gazın aranması, yer bilim ve jeofizik hatta petrol mühendisliği dallarının ortak çalışmasını gerektirmektedir bu üç mühendisin bilgisi, kaya gazının bulunması için yeterlidir.

Yeraltı formasyonlarında petrolün ya da gazın var olup olmadığı kesin olarak yalnızca sondaj yapılarak belirlenebilir. Bulunmasının başka bir yolu yoktur. Sondaj yapıp gazın varlığı kanıtlandıktan sonrasında, mevcud doğal gaz üretim kuyularına alınır ki bu doğal gazın yer yüzüne çıktığı yerdir.Yerin derinliklerinde bulunan kayaların gözeneklerinden ve çatlaklarından gelen kaya gaz üretim kuyusuna ulaşır.

Doğal Gazın Üretilmesi

Doğal gaz nasıl çıkarılır sorusunun cevabı çok kolay verilemez. Petrol ve gazın üretilmesi, boru hatları yöntemiyle ayrıştırma veya tüketim tesislerine aktarılması işlemi, petrol ve kaya gazı mühendisliğinin ikinci bir alt sınıfı olan Üretim Mühendisliğinin görev alanına girer. Ancak, yerin binlerce metre altındaki bir kayacın gözeneklerinde bulunan petrol ve gazın derhal üretilebilmesi olanaksızdır. Petrol rezervuarından maksimum oranda petrol üretebilmek, gözenekli ortamda petrol ve gaz akışının fiziğini belirlemeye yönelik sıkıntılı ölçümler, ileri düzeyde matematik içeren hesaplamalar ve sayısal modelleme tekniklerinin kullanımını gerektirir. Bu işler uzun bir süreç gerektirmektedir. İşin bu parçası da petrol ve doğal gaz mühendisliğinin üçüncü bir alt sınıfı olan Rezervuar Mühendisliğinin vazife alanına girer.

yenidünya

One Comment

  1. Gerçek doğalgaz rezervindeki gaz likit halde bulunur. Dışarıdan sondajla delik açıldığı zaman gaz genleşmesi neticesinde aniden buzlanma ile gazın dışarı çıkması engellenir. Önemsiz gaz olarak kuyu kapanır. Hiç bir gaz çıkışı önemsiz değildir. DOĞALGAZ PETROL derinlerde karbon ile hidrojenin reaksiyonuyla çok büyük deprem, ısı, basınç, patlamayla oluşur. Derinlerden yüzeye, başka taraflara plakaları basınçla kırıp fay oluşturarak hareket ederek çeşitli yerlerde rezervler oluştururlar. Doğalgazı direk rezervden alacağımız yerin yüksek ısı altında olmalı. Petrolün yüzeye kendiliğinden çıkıp yüzeyde birikim yaptığı sonrada üstünün örtündüğü yerler fosil li yakacak dediğimiz kömür yataklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir