Kent Rehberi

Gebze

Gebze Türkiye’de bulunan bir ilçedir. Marmara bölgesinde, İstanbul iline oldukça yakındır. Kocaeli merkeze 50 km uzaklıktadır. Gebze’nin yüz ölçümü ne kadardır? sorusunun cevabı ise 584,5 km² dir.

Gebze’nin Tarihi

Gebze tarih sahnesinde milattan önce yedinci yüzyılda çıkmıştır. Asya ile Avrupayı birleştiren Marmara bölgesinin önemli yerleşim merkezlerindendir. Gebze’ye tarih boyunca bir çok millet yerleşmiştir. Gebze’ye bilinen ilk toplu göç ise milattan önce 12.yüzyılda Frigler yapmıştır. İlerleyen süreçte Frigler Gebze’den Anadolu’nun farklı coğrafyalarına dağılmışlardır.

Bu gün Gebze’nin olduğu yerde milattan önce 280’li yıllarda Britanya Krallığı’nın bazı toplulukları yaşamaktaydı.Ünlü hükümdar Hannibal’da Gebze’ye yerleşmiştir. Savaş taktikleri günümüzdeki öğrencilere askeri akademilerde okutulan Kartacalı komutan Hannibal Barca, filler üzerinde dağları aşarak Romalıları dize getirmiş, adını tarihin en önemli askerleri arasına yazdırmıştır. Hannibal Barca’nın mezarı günümüzde Gebze Tübitak yerleşkesinde bulunmaktadır.

Gebze’nin Nüfusu Kaç?

Gebze-İstanbul arası 49 km, Gebze-Kocaeli arası 45 km olmasından dolayı şehrin gündüz nüfusu bir hayli kalabalıktır. Yerleşik nüfusu ise 350 bin civarlarındadır.

Gebze’de Gezilecek Yerler

  • Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Kaya Tırmanışı yapabilirsiniz.
  • Eskihisar’da bulunan Osman Hamdi Evi ve Müzesini görmek isteyebilirsiniz.
  • Eskihisar’da bulunan Eskihisar Kalesi görülmesi gereken yerler arasındadır.
  • Gebze’nin merkezinde bulunan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi‘ni görmek isteyebilirsiniz.

Gebze’de ayrıca Gebze Teknik Üniversitesi adında bir de üniversite bulunmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı