Gündem

Salı Gününün Anlamı

salı sallanır, çarşamba çarşafa dolar

Bir kemal sunalın filminden hatırlarız salı sallanır, çarşamba çarşafa dolar gibi replikleri. O filmde günlere bir anlam yüklenmiştir. Aslında gerçekte günümüzde de öyledir. Herkes kendi içinde günlere bir anlam yükler ve ona göre yaşar.

Bazılarımız pazartesiyi çok severken bazı insanların pazartesi sendromu vardır ve pazartesiden nefret ederler. Bazı insanlar tatilin başlangıcı olduğu için cuma gününü çok severler ama bazı kişiler cuma gününü sevmeyebilirler.

Salı günü ise ortada kalmış bir gün olduğu için çoğu insan bir anlam yüklemez.

Salı Gününün Anlamı Nereden Gelir

Salı günü adını, Nors mitolojisindeki savaş tanrısı olan Try'dan almıştır.

Salı günü adını, Nors mitolojisindeki savaş tanrısı olan Try’dan almıştır. İngilizce anlamı Tuesday olan salı gününün savaş günü olarak anılmasının bir diğer sebebi de bazı tarihsel olayların salı günü olmasından dolayıdır. İstanbul şehrinin fetih edilmesi gibi olaylar salı gününe denk gelmiştir.

Salı günü hakkında ilginç bilgiler saymakla bitmez. Japonlar ise salı gününü “ka youbi” yani ateş günü olarak nitelendirmişlerdir.

Rusça’da salı günü “vtornik” olarak geçer. “Vtoroy” kelimesinin anlamı ise ikinci demektir.

İş Dünyasında Salı Günü

Pazartesi sendromundan çıkmış ve yeni haftaya tam bir şekilde adapte olmuş insanlar salı günü üretkenliklerinin en üst seviyesine ulaşırlar. İnsanlar salı günü üretken, işlerinde kararlıdır ve rekabet güçleri yüksektir.

Eğer enerji gerektiren ve önemli bir işiniz varsa salı günü yapabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz salı günü enerjisi dolayısıyla yeni bir projeye başlamak veya yeni bir fikir bulmak için salı gününü değerlendirebilirsiniz.

Pazartesi sendromundan dolayı tam olarak sağlıklı düşünemeyen insanlar salı günü gelecek planları yapabilirler. Eğer bir işe başlayacaksanız ve düşünmeniz gerekiyorsa, bir fikir bulmanız gerekiyorsa bu işleri salı günü yapabilirsiniz.

Eski Türklerde Salı Günü

Eski Türklerde salı günü olumsuzluk günü olarak bilinmektedir.

Eski Türklerde salı günü olumsuzluk günü olarak bilinmektedir. Eski Türkler günümüzün aksine salı gününe olumsuz bir anlam yüklemişlerdir.

Türklere göre salı günü insan bir işe başlarsa sallana sallana yapar, o işten bir verim alamaz. Bu yüzden eski Türklerde salı günü bir işe başlanmaz çünkü o iş çabucak bitmez ve uğursuzluk gelir. Eğer göç yapılacaksa göçe salı günü başlanmazdı.

Her kültürün her konuda kendine has özellikleri olduğu gibi günlerin isimleri ve günlere yüklenen anlamlarda kültürden kültüre değişkenlik göstermiştir. Bir kültürde olumlu algılanan salı günü başka bir kültürde o güne olumsuz bir anlam yüklenmiştir.

Astrolojide Salı

Astrolojide salıyı temsil eden gezegen mars olarak bilinir. Mars ise agresif bir gezegendir.

Burçlarda salı günü koç ve akrep burcunun şanslı günüdür. Koç burçları salı günü cesaret gerektiren işler yapabilir ve yeni bir işe başlayabilir. Akrep burçları salı günü ise insanlarla daha iyi anlaşabilir ve etkilemek istedikeri bir insan varsa onunla salı günü görüşebilirler.

Salı Günü Olan Tarihi Olaylar

  • 06/08/1571 tarihinde Osmanlı devleti Kıbrıs’ın fethini salı günü tamamladı.
  • 23/07/1919 tarihinde Erzurum Kongresi başladı ve Mustafa Kemal Atatürk kongreye başkan seçildi.
  • 09/04/1588 tarihinde Mimar Sinan 98 yaşında vefat etti. Selimiye, Süleymaniye ve Şehzade Camii gibi önemli camiler Mimar Sinan’ın eseridir.
  • 18/12/1865 tarihinde Amerika’da kölelik kaldırıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı