Uncategorized

Dünya Nüfusu

Şu an biz insanların üstünde yaşadığı gezegen olan dünya güneş sisteminin güneşe yakınlık olarak 3’üncü gezegenidir. Dünya ile güneşin arasında kaç km var? gibi bir soru sorarsak bu sorunun cevabı 149 milyon km olacaktır.

“Dünyada kaç insan yaşıyor?, “Dünyanın nüfusu kaç?” ve “Dünyadaki insanların sayısı kaçtır?” gibi soruların cevaplarını hep merak etmişizdir. Dünyada yaşayan insanların her birisi ayrı bir birey olsa da her bir insan sistemin bir parçası ve o sistemin çarklarını oluşturuyor.

Dünyada Kaç Kişi Var?

Dünya her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Dünyada gelişen etkenlerden birisi de insan nüfusu Google’da “Dünya Nüfusu” diye bir arama yaparsak anlık olarak gerçek dünya nüfusunu görebiliyoruz. Biz Şu an arama yaptığımızda bu değer 7,53 milyar olarak görünüyor.

Anlık Dünya Nüfusu

Dünya’da Bir Yılda Kaç İnsan Doğuyor?

İnsanların genel yaşayış serüveni içerisinde doğmak, büyümek, gelişmek ve üremek bulunur. Her ne kadar dünyada 8 milyara yakın insan yaşasa da bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor ve dünyada yaşayan insan sayısı devasa boyutlara ulaşıyor. WordoMeters sitesinden aldığımız istatistiklere göre “2019 yılında doğanların sayısı” şu anda 97.072.800 kişi. Yani ortalama olarak her yıl 100 milyon insan dünyaya geliyor.

Dünyada Bir Yılda Kaç İnsan Ölüyor?

İnsanlar nasıl doğup,büyüyüp ve ürüyorsa ölümde doğal olarak her insanın başına gelen sondur. Her yıl milyonlarca insan doğduğu gibi dünyada her yıl milyonlarca insan da ölüyor. Eğer merak edip “Dünyada kaç insan ölüyor” gibi bir arama yaparsanız 2019 yılında şu ana kadar 38 milyona yakın bir insanın hayatını kaybetmiş olduğunu öğrenirsiniz.

Dünya Nüfusu Artış Hızı

Bir çok insan merak edip Google’da “Dünya nüfus artış hızı” aramasını yapmıştır. İnsanlar üstünde yaşamakta oldukları gezegeni her şeyiyle merak edebiliyorlar. 2019 verilerine göre şu an da dünya nüfus artış oranı yüzde 1,2’dir. Yani şu an dünyada 1000 işi yaşıyorsa bu sayı seneye 1012 kişiye çıkacaktır.

Dünyada Ortalama Yaşam Süresi

Günümüzde Dünya’daki bir ülkenin gelişmişlik seviyesi ölçülürken o ülkedeki yaşam süresine bakılmaktadır. “En fazla yaşam süresi hangi ülkede?” diye soracak olursa Avustralya 82 yıl gibi bir yaşam süresine sahiptir. Dünyada ortalama yaşam süresi ise 72 yıldır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı