Dünyadaki İlk Arabalar

Günümüzde otomotiv sanayi öyle boyutlara geldi ki yakında gökyüzünde uçan arabalar görürsek şaşırmayız her halde. Hatta ülkemizde de yerli uçan araba geliştirilmeye çalışılıyor.

Otomotiv sektörü ülkemizde ve dünyada büyük bir pazar payı olan ve ülkelerin ticaretlerinde söz sahibi olan bir sektör. Otomotiv markalarının ilk arabalarının ve marka olma yolundaki serüvenlerinin de hayli ilginç hikayeleri bulunuyor.

Mercedes-Benz Nasıl Kuruldu? İlk Mercedes Araba Hangisi?

Araba denince ilk akla gelen ve milyonlarca kullanıcısı olan araba markası Mercedes Benz ilgi çekici tarihi ve ürettiği lüks araçlarla ön plana çıkıyor.

Dünyadaki otomobillerde kullanılan içten yanmalı motorların mucidi Mercedes-Benz markasıdır. Bu içten yanmalı motorları ilk üreten firma oldu. Mercedes-Benz markası ise iki farklı markanın birleşmesiyle oluşuyor.

20.yüzyılın başarında Karl Benz, Benz&Cie adındaki araba markasını kurdu. O yıllarda ise bir başka girişimci olan Gottlieb Daimler ise Daimler Motoren Gesellschaft adında bir firma kurdu. Bu iki firma ilerleyen yıllarda güçlerine birleştirerek Mercedes-Benz markasını oluşturdu. İlk Mercedes-Benz logosu ise günümüze göre oldukça basit.

Mercedes-Benz Logoları
Mercedes-Benz Logosunun Gelişimi

Mercedes-Benz’İn İlk Aracı

İlk Mercedes-Benz aracında çift zamanlı motor ve bir silindir bulunuyordu. ilk arabanın beygir gücü ise 0,75. İlk Mercedes araba fotoğraftaki gibi 3 tekerlekliydi.

Ford Kuruluş Hikayesi ve İlk Ford Araba

Her türlü araç ve otomobil sanayisinde ön plana çıkan firmalardan birisi de hiç şüphesiz Ford markası. Henry Ford tarafından 1903 yılında kurulan Ford firması dünyada ilk otomobil yapan firmalar arasında.

Ford firması kurulduktan kısa bir süre sonra 5 sene içinde ilk otomobil markası olan Model T isimli aracı satmaya başladı. Kısa süre içinde devasa satış rakamlarına ulaşan bu araç sayesinde bütün dünyada Ford markasının tanınırlığı arttı. Şirket daha fazla otomobil üretimi yapabilmek için dünyada ilk kez yürüyen bant sistemine geçiş yaptı. Model T isimli araç 15 milyondan fazla sattı. 1918’li yıllarda ABD’deki araçların yarısı Model T’den oluşuyordu. Ayrıca Ford firmasıyla Mazda’nın da bir ortaklığı bulunuyor.

İlk Ford Arabası Model T’nin Özellikleri

4 silindirli olan araç 2,9 litre motor hacmine sahip. ilk otomobil 240 km menzil ve 20 beygir gücüne sahip. Arabanın o yıllarda yaptığı hız ise 65 km/s.

Volkswagen ve Hitler

Türkçe karşılığı halkın arabası olan Volkswagen firmasının çok ilginç bir kuruluş hikayesi bulunuyor. Volkswagen kim tarafından kuruldu? Alman devi Volkswagen Adolf Hitlerin başkanlığını yaptığı dönemde Nasyonal Sosyalist Alman Parti’si tarafından firmanın temelleri atıldı. 1937 yılında kurulan alman devi 2.dünya savaşında Almanya için füze ve araçlar üretti.

Wolkvogen hava soğutmalı motorları ilk üreten firma oldu. 2.dünya savaşında Rusya gibi bir coğrafyada savaşmak zorunda kalan Almanyanın sulu motorlar işine yaramayınca hava soğutmalı motorları üretmek zorunda kaldılar.

Volkswagen aslında büyük bir markalar grubunun sadece bir üyesi. Wolkswagen firmasının markaları Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Scania, ve MAN’dan oluşuyor. Volkswagen markaları bir hayli kalabalık.

İlk Volkswagen Otomobil

İlk Wolkswagen araba motor özellikleriyle beraber de ilk olmakla birlikte Beetle’dı.

Beetle isimli ilk otomobilde 4 silindir ve 1,1 litre motor bulunuyordu. İlk Beetle da hava soğutmalı motor vardı.

BMW Markası Nasıl Kuruldu?

Dünyada pazar hacmi çok büyük olan BMW hakkında en çok merak edilen konu şüphesiz “BMW açılımı ne” olmuştur. BMW isminin açılımı Bayerische Motoren Werke‘dir.

Spor araba denilince ilk akla gelen markalardan olan BMW markasının kuruluş tarihi 1913 yılına dek uzanıyor. Çok köklü ve teknolojik bir firma olan BMW kurulduğu ilk günlerde otomobil yapmak yerine araba motorları üzerine çalışıyordu.

BMW Logoları

BMW logosunun hikayesi de oldukça ilginç. İlk kurulduğu günlerde uçak motorlarına yoğunlaşan BMW’nin logosundaki mavi renk de gökyüzünü temsil ediyor. BMW logosundaki beyaz renklerde ise uçak pervanesinden esinlenilmiş.

İlk BMW Otomobil

“İlk BMW Araba” ise 1929 yılında üretilen 3/15 PS isimli otomobildir. Fakat 2.dünya savaşı yıllarında BMW fabrikası hasar gördü ve üretim yapamaz hale geldi. Bir süre maddi sıkıntı çeken şirket o kadar zor durumdaydı ki mutfak malzemeleri üretip satmaya başladı.

3/15 PS isimli araç 4 silindirli ve 15 beygir gücündeydi.

1060’lı yılların başlarında ise şirket artık spor arabalar üzerine yoğunlaştı ve BMW ‘nin şu anki kimliğine büründü. BMW bünyesindeki markalarda Mini ve Rolls-Royce bulunuyor.

Audi Nasıl Kuruldu?

Audi aslında Wolkswagen bünyesinde bulunan bir markadır. Audi 1899 yılında August Horch tarafından kurulmuştur.

Audi logosunun anlamı çok ilginç. 1932 yılında güç birliği yapmak ve bir otomobil birliği kurmak için Auid, Horch, DKW ve Wanderer şirketleri birleşti. Logodaki dört halka işte bu dört şirkeri temsil ediyor.

2.dünya savaşı bir diğer Alman devi Wolkswagen’i etkilediği gibi Audi markasını da derinden etkiledi. Savaştan sonra Audi dünyanın ilk iki çekişli motoru piyasaya sürdü. Bu motorun üretiminden sonra Audi markasının kaderi değişti ve büyük bir üne kavuştu.

İlk Audi Otomobil

Audi iki çeker motordan sonra ilk Audi arabası olan 4 çekişli Quattro modelini satışa sundu. Audi’nin ilk otomobiline Horch Tonneau ismini verdiler ve bu araba son 15 yılda çıkan ilk 4 çeker arabaydı.

Bu ilk otomobil 65 km/s hıza çıkabiliyor ve 4 silindir, 15 beygir güç bulunuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir