Eğitim

Ezber Yapma Teknikleri

Hafıza Teknikleri

Ders çalışırken veya bir programda konuşma yaparken hepimiz ezber yapmak için uğraşmışızdır. Kolay ezber yapma yolları arıyorsanız ve hafıza güçlendirmek istiyorsanız bu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Sözel bilgileri akılda tutmak ve ezber yapmak bir yetenek değil öğrenilebilecek bir beceridir. Dünyaca ünlü kanıtlanmış ezber teknikleri vardır.

Dan Brown, Dijital Kale kitabında insan beyni ile ilgili şunları söylüyor. ” İnsan beyni var olan en hızlı bilgisayardır.” Yani yeter ki biz bir şeyi öğrenmek ve ezberlemek isteyelim. Yeteri kadar uğraşırsak ve birazdan bahsedeceğimiz teknikleri kullanırsak gerçekten başarıya ulaşırız.

Kanıtlanmış Ezber Teknikleri

Dünyaca ünlü kanıtlanmış ezber tekniklerini burada bulabilirsiniz. Hepsini okuyup size en uygun ezber tekniğini seçiniz ve uygulamaya başlayınız.

Yerleşim (Loci) Tekniği

loci tekniği ve ezber yöntemleri

Hafıza Sarayı tekniği veya yerleşim (loci) tekniği olarak bilinen bu ezberleme tekniği asırlardır kullanılan bir yöntemdir. Sherlock filminde de karakterin kullandığı teknik loci tekniğidir. Loci ingilizcede mekan demektir.

Hafıza sarayı tekniği dünyadaki bellek uzmanlarının ve en başarılı insanların da kullandığı bir tekniktir. Tekniğin özünde her şeyi ezberlemek ve kafanızdaki tüm odaları kullanmak yatar.

Loci tekniği uygulamaya karar verirseniz şu adımları uygulayabilirsiniz.

  • Yaşadığınız mekanlardan en iyi bildiğiniz yeri seçin. Mesela eviniz, ofisiniz veya okulunuz.
  • Seçtiğiniz mekanda kafanızda bir yol belirleyin. Mesela kapı, koridor, salon, mutfak gibi yerler seçin.
  • Ezberlemek istediğiniz bilgiyle seçtiğiniz mekanı veya o mekandaki eşyaları eşleştirin. Bilgiyi beyninize sokmak için het türlü eşleştirme yapabilirsiniz. Mesela mutfaktaki dolap akdeniz bölgesi, masa marmara bölgesi gibi.
  • Loci yöntemi uyguladıktan sonra bilgileri arada tazeleyerek kalıcı hale getirin.

Zincirleme Bağ Yöntemi

Ezberleme teknikleri içerisinde en çok kullanılan bir diğer teknik ise zincirleme bağ yöntemidir. Bu yöntemde yeni öğrenilen ve ezberlenmek istenen bilgi ile anlamlı veya anlamsız bir hikaye oluşturulur.

Örneğin bardak, çatal, tabak ve leğen kelimeli ezberlenmek isteniyor. Bu kelimelerin akılda kalmasını kolaylaştırmak için şöyle bir hikaye oluşturabiliriz. Ali eline aldığı çatalı bardağa vurdu ve bardak kırılıp tabağın üstüne üştü, daha sonra hepsini bir leğene doldurarak çöpe attı.

Bakın kelimeleri okuyup geçtikten sonra kelimeleri direk unuttuğunuzu fark etmişsinizdir ama hikaye olan kısmı okuduğunuzda daha çabuk akılda kaldığını ve unutulmadığını fark ettiniz. İşte böyle hikayeler oluşturarak kolay ezber yapabilirsiniz.

Akrostiş Yaparak Ezber Yapmak

Akrostiş yöntemini genelde şiirlerden hatırlarız. Kolay ezber yapmak için kullanılan bir diğer teknik ise akrostiş tekniğidir. Akrostiş hatırlanması istenen kavramların baş harflerinden anlamlı bir kavram üretmektir.

Mesela kaplan, inek, eşek ve sıpa kelimeleri ezberlenmek isteniyor. Bunun için “eski” şeklinde bir kelime üretebiliriz.

Anımsatıcı İpucu Yöntemi

anımsatıcı ipucu yöntemi ve ezber teknikleri

Anımsatıcı, bilginin zihne yerleşmesi ve geri çağrılmasını kolaylaştıran bir hafıza aracıdır. Anımsatıcı yöntemi önceden öğrenilmiş bilgilerin geri çağrılması için kullanılan bir tekniktir.

Anımsatıcılarla beynimizdeki bilgileri kodlarız ve sağlıklı bir şekilde tekrar geri getiririz. Bu ezberleme tekniğini kullanmak için anımsatıcıların nasıl kolay bir şekilde oluşturmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekir.

Örneğin Avrupa kıtasındaki ülkeleri öğrenmek istiyoruz. Bu ülkeler Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve Yunanistan olsun. Ülkelerin baş harflerini alt alta yazalım ve onlardan başka kelimeler oluşturalım.

  • A Ali
  • İ İzmir
  • F Fayton
  • İ İlginç
  • Y Yardır

Son adımda bu kelimelerden bir cümle oluşturalım. “Ali İzmir’e faytonla ilginç yardırdı” ben böyle bir cümle oluşturabildim. 🙂

Bölümlere Ayırarak Ezber Yapmak

Büyük ve uzun bir bilgiyi daha küçük bölümlere ve parçalara ayırarak akılda tutma yöntemidir. Mesela bir fotoğrafa bakıyorsunuz o fotoğrafı uzaktan bakarak ve bütününü görerek mi daha iyi kavrarsınız yoksa resmi parçalara bölerek ve parçadan bütüne doğru giderek mi.

Bilgileri parçalara bölmenin bir çok yolu bulunuyor bunlardan birisini sayılar üzerinde deneyelim.

67689834 sayısını ezberlemek istiyorsak 676-898-34 şeklinde sayıyı parçalara bölerek daha çabuk ezber yaparız.

Yada bir bağlama öğrencisi önce şarkının tamamını dinler daha sonra şarkıyı bölümlere ayırarak önce bölümleri çalmayı öğrenir ve daha sonra bütün şarkıyı çalar hale gelir. İşte bu teknik bu gibi ezber yöntemleri kullanarak hafızamızı güçlendirmemizi sağlıyor.

Bilgiyi Kullanmak ve Ezber

Sonuç olarak gördüğümüzde bir bilginin kalıcı olmasını istiyorsak o bilgiyi çeşitli yollarla kullanmalıyız ve aktif olarak düşünmeliyiz. Sadece okuyarak ve bir şeyi yüzlerce kere tekrar ederek ezber yapılabilse de bu teknikleri kullanarak daha kolay ve kalıcı bir şekilde bilgileri hafızada tutabiliriz.

İnsan beyni belirsiz bir büyüklükte kocaman bir bilgi deposudur. Hafıza teknikleri ile geliştirilmesi mümkün olan bu deponun kullanılabilirliği de yine size kalmıştır. Bu teknikler de iyi olmanın yolu ise size en uygun hafıza tekniğini bulmak ve uygulamaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı