Evren ve Dünya

Yeni Dünya Meyvesi

Ana vatanı Çin olan yeni dünyanın diğer adı Malta eriğidir. Latince adı Eriobotrya japonica olan bu meyve gülgiller familyasından bir ağaçta yetişir. Yeni dünya en fazla Çin’de üretilir.

İlk olarak Çin’de yetiştirildiği tahmin edilen yeni dünya oradan Japonya’ya taşınmıştır. Daha sonra buradan da Akdeniz ülkeleri ve Avrupa’da yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde en fazla astropikal yerlerde yetiştirilen malta eriği meyvesi Türkiye’de ise en çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Yeni dünya meyvesi ülkemize 150-200 yıl önce Cezayir ve Lübnan’dan gelmiştir.

Malta eriği(Yeni Dünya) ağacı yaz ve kış yeşil kalabilen yaprağını dökmeyen bir bitkidir. Yeni dünya ağaçları en fazla 10 metre boya ulaşabilirler. Yaprakları ise dallarının ucuna doğru yığılmış iri ve elips şeklindedir. Yapraklarının rengi koyu yeşildir. Malta eriği en iyi kumlu ve killi topraklarda yetişir.

Yeni dünya üretim, tüketim ve ticaret olarak dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazla bir öneme sahip değildir. Dünyada yeni dünya (malta eriği) üretiminde 200.000 ton ile Çin ilk sıradadır. Çin’i Pakistan ve İspanya takip eder. Ülkemizde de yeni dünya üretimi gelişmeye devam etmektedir. Ülkemizde yaklaşık olarak 280.000 adet yeni dünya ağacı bulunmaktadır. Türkiye’de yeni dünya üretimi yıllık 13.000 tona yaklaşmaktadır.

Yeni Dünya’nın Faydaları

Yeni dünya meyvesinin faydaları saymakla bitmez. Baharın müjdecisi olarak bilinen malta eriği içeriğinde bol miktarda A vitamini bulundurur.

  • Bir çok kalp hastalığıyla mücadelede birebirdir.
  • Yeni dünya kan şekerinin ani iniş ve çıkışlarını engellediğinden dolayı diyet meyvesi olarak kullanılabilir. Ani acıkma krizlerini engeller.
  • Sindirim sistemine yardımcı bir meyvedir. Lifli yapısından dolayı bağırsakların çalışmasını düzenler.
  • Kan dolaşımına yardımcı olur.
  • Mideye faydalı bir besindir.
  • Yeni dünya çekirdeğinin idrar attırıcı özelliği vardır. Böbrek ve mesane taşının düşürülmesine yardımcı olur.
  • Böbrek taşı ve kumunun düşürülmesinde faydası olur.
  • Fosfor, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir.
  • Göz ve cilt sağlığına faydalıdır.
  • Yeni dünya ağacının yaprakları tanen ve peklik içerir. Kurutulmuş yaprakları sıcak suda demleyip içerseniz ishali keser. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Yeni Dünya Ağacı Özellikleri

Kök sistemi, çoğunlukla 25-30 cm derinlikte, yüzlek ve dağınık saçak kök yapısındadır.Yenidünyanın çiçeklenme dönemi Kasım ve Şubat ayları arasındadır. Çiçekler 10-17 cm uzunluğunda odunsu bileşik salkım şeklindedir.

Yenidünyanın en önemli hastalığı karalekedir. Hastalık ile mücadele edilmez ise ağaçlar giderek verimden düşer, yapraklar dökülmeye ve ileri
aşamalarda ağaçlarda kurumalar başlar.

Yeni Dünya Ağacı Türleri

Yeni dünya ağacının farklı iklim ve türlere göre çeşitleri vardır. Kimi türler soğuğa ve hastalığa çok dayanıklı iken kimilerinin de meyvesi oldukça lezzetlidir.

Akko XIII: Orta mevsimde olgunlaşır. Meyveleri; iri, koyu pembe portakal renkli, çok gösterişli ve lezzetlidir. Taşınmaya ve karaleke hastalığına çok dayanıklı, kendine verimli bir çeşittir.15-20 yaşlı bir bahçenin verimi, dekara 1300- 1400 kg’dır.

Gold Nugget: ABD orijinli bir çeşittir. Geçci,
iri koyu kırmızı portakal renkli, çok gösterişli, lezzetli meyvelere sahiptir. Kendine verimli bir çeşittir. 15-20 yaşlı bir bahçenin verimi dekara 1200-1300 kg’dır.

Sayda: Erkenci bir çeşittir. İri, pembe-portakal renkli, çok tatlı ve lezzetli meyvelere sahiptir. Taşınmaya ve karaleke hastalığına orta derecede
dayanıklı bir çeşittir. Dekara verim 1000-1200 kg’dır.

Tanaka: Japonya orijinlidir. Geççi, meyveleri oldukça iri, pembe portakal renkli, gösterişli ve lezzetlidir. Taşınmaya dayanıklı, kendine verimli bir çeşittir. 15-20 yaşlı bir bahçenin dekara verimi 1000- 1200 kg’dır.

Hafif Çukurgöbek: Ülkemizden selekte edilmiştir. Erkenci bir çeşit olup, orta irilikte, pembe portakal renkli, gösterişli, çok lezzetli, tatlı meyvelere
sahiptir. Taşınmaya kısmen uygun, karaleke hastalığına dayanıklı, kendine verimli bir çeşittir. 15- 20 yaşlı bir bahçenin dekara verimi 1000-1200 kg’dır.

Yuvarlak Çukurgöbek: Orta mevsimde olgunlaşır. İri, sıra-portakal renkli, gösterişli ve çok lezzetlidir. Taşınmaya dayanıksız, karaleke hastalığına orta derecede dayanıklı, kendine kısmen verimli bir çeşittir. Dekara verim 700-800 kg’dır.

Uzun Çukurgöbek: Ülkemizden seçilen bir çeşittir. Orta mevsimde olgunlaşır. Meyveleri iri, açık sarı renkli, gösterişli ve çok lezzetlidir. Taşınmaya dayanıksız, Karaleke hastalığına orta derecede dayanıklı, kendine kısır bir çeşittir. Dekara verim 600-700 kg civarındadır.

Yeni Dünya Yetiştiriciliği

Yeni dünya meyvesi bir diğer adıyla malta eriği yetiştiriciliği ılıman iklimlerde yapılmaktadır. -3 derecede ağaçlar zarar görmeye başlar.

Yeni Dünya İklim İsteği

Malta eriği meyvesi için en uygun iklim hava sıcaklıklarının 0 derecenin altına düşmediği ılıman iklimlerdir. Yeni dünya meyvesinin olgunlaşma zamanı olan Nisan ve Mayıs aylarında yaz sıcaklarının erkenden başlaması ve havaların mevsim normallerinden fazla ısınması bitkiye zarar verir. Rüzgar ve sürekli tozlu hava ağaçların döllenmesine zarar verir ve yeni dünya verimini düşürür.

Yeni Dünya Toprak İsteği

Yeni dünya yetiştiriciliği organik madde yönünden zengin, iyi bir tarımsal drenaj yapılmış toprakta olmaktadır. Ağacın veya tohumun ekileceği toprak killi ve kumlu olmalıdır.

Sulama

Yeni dünya ağacının bulunduğu toprak ve iklim türüne göre sulanması en uygun yöntemdir. Yeni ekilmiş bir ağaca nisan ayından ekim ayına kadar 8-9 günde bir en az 30 cm derinliği ıslatacak kadar sulama yapılır. Yetişmiş bir yeni dünya(malta eriği) ağacına ise en uygun sulama tava tekniğidir. 15-20 gün aralıklarla ve nisan ayından itibaren sulama yapılabilir.

Gübreleme

Güneşte iyice yanmış ve beklemiş çiftlik gübresi verilebilir. Toprağın durumuna göre yeni dünya ağacına farklı gübreler de verilebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı