Evren ve Dünya

Yeni Dünya Düzeni

Yeni dünya düzeni, mevcut düzeni yıkmayı ve dini inançları unutturmayı, milli devletleri ve vatanseverlik denilen olguyu sonlandırarak tek bir yerden yönetilen ve bütün dünyanın oraya bağlı olduğu bir tek dünya devleti kurmayı amaçladığı öne sürülen, faaliyetleri ya da varlığı kesin olmayan bir teoridir. Yeni dünya düzeninde ülkeler yoktur, tek bir ülke vardır o da dünya ülkesi asıl amaç budur.

Yeni dünya düzeninde aile, ahlak, gelenek ve millet gibi değerler önemsizdir. Bu değerler insanlardan soyutlanarak tek bir devlet yönetimi altında dünya yönetilecektir. Bu düzenin gerçekleşmesi için tabi ki küreselleşme çok önemlidir. Peki küreselleşme nedir?

Küreselleşme Nedir?

Küreselleşme toplumsal alanda bir takım ekonomi, kültür ve iletişim gibi olguların dünya ölçeğinde yaygınlaşmasıdır. Küreselleşme sürecinin yerel çevreler ile etkileşimi tabi ki insan yaşamına doğrudan etki edecektir. Küreselleşme kavramı 1900’lü yıllardan sonra ortaya çıkmıştır ve dünyada meydana gelen dönüşüm ve değişimleri açıklamak için kullanılır.

Bazı teorilere göre küreselleşmenin başlangıcı kapitalizmin bitişi ve post modern dönemin başlangıcı olarak kabul edilir. Bazı teorisyenlere göre ise küreselleşme kavramı kapitalist sistemin geldiği noktayı anlatmak için kullanılmıştır. Küresel çapta kapitalizm hem üretim hemde tüketim üzerinde hakimiyet kurmuştur.

Yeni Dünya Düzeni Neyi Amaçlar?

Yeni dünya düzeninin amacı çılgınca üretim ve çılgınca tüketimdir. Kapitalizmin de amacı olan bu kavram dünyanın düzenini oluşturur. Yeni dünya düzeninde insanlar dinden, aileden, değerlerden ve ülkelerinden soyutlanıp küreselleşen dünyada tek dünya devleti çatısı altında yaşayacaklardır. Yeni dünya düzeninin amacı budur. “Cesur Dünya” adlı bir kitapta da bu düşünceleri yer verilir. Tabi ki bütün bunlar bir takım insanların teorileridir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı