Teknoloji

İnternet’ten Alışveriş Güvenli Mi?

Yaşadığımız çağda artık alışverişlerin büyük bir çoğunluğu internetten yapılıyor. Peki internetten alışveriş yapmak ne kadar güvenli? En güvenilir alışveriş siteleri hangileri?

İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ve alışveriş sektörlerinin gelişmesi ile internet üzerinden alışveriş yapmak son derece yaygınlaşmıştır. İnternet üzerinden alışveriş yapmanın da bir çok yöntemi bulunuyor. Bunlardan en yaygını internet üzerinde bulunan alışveriş sitelerinden kredi kartı yoluyla alışveriş yapmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri n11, trendyol ve hepsiburada siteleridir.

Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak

Alışveriş yaparken seçtiğimiz internet sitesinin kullanıcılarına sağladığı alışveriş sistemi, bir ürün alımı sonrası ödeme için kullanıcıdan kredi kartı bilgilerini talep eder. Talep edilen bu bilgiler: 16 haneli kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanma tarihi, kart üzerinde yazan isim ve soy isim, kartın arka yüzeyinde bulunan 3 haneli cmd kodudur. Bu bilgilerin girilmesi ve açılan sayfada taksit seçeneklerinin seçilmesi ile ödeme işlemi kredi kartınızda limit varsa tamamlanabilir. Daha sonra adres bilgileri sayfasından adres girilir ve alışveriş tamamlanır. Site tarafından belirtilen zaman içerisinde satın alınmış ürün kargo ile kişinin adresine gelir. Kargo süresinde bazen gecekmeler yaşanabilir.

Havale Yaparak İnternetten Alışveriş Yapmak

Bir alışveriş sitesinden ürün alımı sonrası ödeme için kredi kartı yerine sitenin iban hesabına havale/EFT yollarından biri ile para transfer edilerek ürün satın alınmasıdır. Bu yolda para nakit olarak satıcı kuruma ulaşır ve bu yöntemde herhangi bir taksit yapılması yoktur. Fakat birçok site havale yolu ile ödemelerde ilgili ürüne %5-10 gibi indirim yapmaktadırlar.

Kapıda Ödeme Yöntemi İle İnternetten Alışveriş Yapmak

İnternet üzerinden alınan  bir ürünün ödeme işlemi ürün alım esnasında değil de ürünün teslimatı sırasında kargo şirketine yapılmaktadır. Bazı firmalar şeffaf kargo ile ürünü göndermektedirler. Kapıda ödeme yönteminde taksit işlemi olmadığı gibi kargo firması tarafından ek ücret talep edilebilir.

İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmak son derece hızlıdır ve basittir. Günümüzde birçok satıcı aynı gün kargo veya aynı gün teslimat hizmetleri sağlamaktadırlar. Satın alınacak bir ürünün birçok farklı markası veya modeli İnternet üzerinde mevcuttur. Böylelikle ürün en ucuz şekilde satın alınabilir veya ürünün piyasadaki en kaliteli olanı bulunabilir. İnternet üzerinde neredeyse bütün satıcılar kredi kartı ile ödeme yönteminde kredi kartına taksit seçeneği sunmaktadır.

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

nternet üzerinden alışveriş yapmak bazı koşullarda güvenli iken, bazı koşullarda da ne yazık ki güvenli değildir. Buradaki güvenlik söz konusu satıcı sitenin sağlamış olduğu güvenliktir. Fakat günümüzde ödeme sistemleri özel güvenlik gerektirdiğinden herhangi bir ürün satan siteler bu özel güvenlikli şifreleme sistemini kullanmak zorundadır. Bilmediğimiz ve güvenilir olmadığına inandığımız sitelerden alışveriş yapmasak daha doğru olur.

İnstagram’da Satılan Ürünler Güvenilir mi?

Günümüzde instagram ve facebook gibi sitelerde bolca ayakkabı ve butik sayfası mevcuttur ve bunlar satışlarını kapıda ödeme yöntemiyle yaparlar.

Eğer instagramdan ayakkabı almaya karar verdiysek. Ürünün satıldığı sayfadaki yorumlara bakabilir. Sayfanın takipçi sayfası ve adres bilgisi mevcut mu bunlara bakabiliriz.

İnstagramdaki bir çok satıcı şeffaf kargo ile ürünleri göndermektedir. Daha güvenilir olması açısından satıcıdan şeffaf kargo talep edebiliriz. Güvenmediğimiz ve güvenliğinden emin olmadığımız insanlara para göndermeyelim.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı