Mars: Kızıl Gezegen

İnsanlar insanlık tarihi boyunca gökyüzüne hayranlık duymuştur ve gökyüzünde olan ya da olabilme ihtimali yüksek şeyler üzerine araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmaların birisi ve önemli bir kısmı da Mars gezegeni nam-ı değer Kızıl Gezegen hakkında olmuştur.

Bir gün evimiz olan Dünya gezegeni ömrünü tamamlar ve yaşanılamaz hale gelirse ne olur? Stephen Hawking’in yaptığı bir açıklamaya göre dünyanın sonunun gelmesini engellemek mümkün değil. Dünyanın sonu göktaşı çarpması gibi kozmik olayların yanı sıra yapay zekâ, iklim değişikliği, genetiği değiştirilmiş virüsler veya nükleer savaş gibi olaylarla da olabilir.

Mars Gezegeninin Özellikleri

Mars’ın Maddeler Halinde Özellikleri

 • Mars güneş sistemindeki 4.gezegendir.
 • Rengi kırmızımsı olduğu için “Kızıl Gezegen” ismi de verilir.
 • Güneşe uzaklığı 227.936.637 km’dir.
 • “Yerberi Gezegendir” Yerberi gezegen büyüklük ve dış yapılar bakımından dünyaya benzer gezegenlere verilen isimdir.
 • Mars’ta Güneş Sistemindeki en büyük dağ olan Olimpos Dağı Mars’tadır. Bu dağ Everst Dağından 3 kat dağa büyük ve geniştir.
 • 1 Mars yılı, 687 dünya gününe eşittir.
 • Mars’ın yüzeyinden meteor yağmurları ve kutup yıldızları gibi doğa olayları gözlenebilmektedir.
 • Çekirdeği soğuduğu için “Küresel Manyetik Alanı”nı kaybetmiştir.
 • Yüzey sıcaklığı genelde -50 derece civarındadır.
 • Mars Reconnaissance Orbiter” adlı uydudan alınan verilere göre Mars’ta sıcak aylarda tuzlu su akıntıları görülmüştür.
 • Dünya dışında yaşam olabilecek en muhtemel gezegen Mars’tır.

Mars Araştırmaları ve Bulgular

Özellikle son 20 yıldır uzay denince akla ilk gelen gezegen Mars olmuştur. Uzay araştırmalarının büyük çoğunluğunu NASA yapmaktadır. Nasa’nın bu kadar yoğun çalışmasının tabi ki bir amacı var. NASA 2040 yada 2050’li yıllarda Mars’a insanlı bir uzay aracı indirmek istiyor. Son yıllarda Mars ile ilgili keşifler hızla açıklanmaya başladı tabi ki bunların en önemlisi de Marsta su bulunmasıdır.

İlginizi Çekebilir!  Windows 11 Piyasaya Çıkması Mümkün mü?

Mars Keşifleri

Mars’ta suyu aramak için tasarlanan ve kaliteli kameralar ile donatılan Mars Keşif Uydusunun (Mars Reconnaissance Orbiter MRO) Ağustos 2005’de başlayan araştırmaları sonuçlarını 2011 yılında vermeye başladı. Tıpkı Dünya gibi dört mevsimin yaşandığı Mars’ın yüzeyinde bazı yamaçlarda bahar aylarının sonunda çıkan, yaz aylarında görülmeye devam eden, ancak kış aylarına doğru soluklaşan koyu renkli, parmak şeklinde yapılar bulundu.

Bu yapıların genişliği birkaç metre, uzunluğu ise 100 metre. Öncelerde gözlenen yüzey yapılarından çok daha ince, kısa ve bulunduğu ortamın sıcak olduğu dönemde beliriyor, ortam soğuyunca gözden kayboluyor. Akar suyun açık ipuçlarını sunan Mars bölgelerinin bir sonraki yaz döneminde, daha detaylı araştırması ile yüzey şekillerinin sırtlardan akan suyun etkisi ile oluştuğu, akan suyun oldukça tuzlu yapıda bulunduğu kesinlik kazanmış oldu. 2015’de duyurulan bu buluş ile Mars’ın (biraz fazla tuzlu olsa da) yüzeyinde zaman zaman sıvı halde su bulunduran bir diğer cisim olduğu tescillendi.

2020 yılı da Mars’tan gelecek önemli haberlerle dolu olacağa benziyor. Mayıs’ta fırlatılan NASA’nın Mars InSight keşif aracı Kasım 2018 sonlarında Mars’a iniş yaptı (planlanan iniş 26 Kasım 2018). Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın Mars yüzeyinde biyolojik incelemeler yapacak olan ExoMars 2020 keşif aracı için çalışmalar da tüm hızı ile devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Evren ve Dünya, Teknoloji
İnternet’ten Alışveriş Güvenli Mi?

Yaşadığımız çağda artık alışverişlerin büyük...

yeni dünya düzeni
Yeni Dünya Düzeni

Yeni dünya düzeni, mevcut düzeni...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir