Uncategorized

Kaliteli Uyku Nasıl Olmalı?

Uyku şüphesiz ki insanlar için en önemli dinlenme şeklidir. İnsanlık yaratılışından beri her gün uyumuş ve uyanmıştır. Bizim için önemli olan uyku süreci hakkında araştırmalar devam etmesine rağmen hala uykunun sırrı tam olarak çözülememiştir. En kaliteli uyku şekli nedir? Uyku için en iyi saat hangisidir? Neden uyuruz? İnsanlar neden uykuya ihtiyaç duyar? Kaliteli bir uyku nasıl olmalı? Uykusuzluğa ne iyi gelir? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda cevaplayacağız. Uykunun sırrını gelin beraber inceleyelim.

Kaliteli Bir Uyku Nasıl Olmalı

Günümüze enerjik ve güzel bir başlangıç yapabilmek için kaliteli bir uyku uyumamız gerekmektedir. Uykusuzluk da bir hastalık olmasına rağmen bu pratik çözümler sayesinde sizde kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

 • Uykunuzun Süresini Değil, Uyku Kalitesini Arttırın
  • Uyku bedeninizi dinlendirdiği kadar, zihninizin dinlenmesi için de çok gereklidir. Sağlıklı bir gün geçirmek için uyku süresinden çok uykunun kalitesi önemlidir. Uykusuzluk gün içinde konsantrasyon bozukluğuna ve aşırı sinirliliğe yol açar. Çok uyumak demek güzel uyku anlamına gelmiyor.
 • Hemen Uyku İlacı Almayın
  • Erişkin bir insan için günlük 7-8 saat uyku en ideal olandır. Ancak uyku süresi kişiden kişiye değişebilir. Uyku süresi gündüz yapılan işlere göre değişebileceği gibi bir rahatsızlığınızdan dolayı da güzel uyku uyuyamaya bilirsiniz.
 • Güzel Bir Uyku İçin 10 Püf Nokta
  1. Öncelikle uyku için yatak odanız tercih edilmelidir. Televizyon karşısında keyifli olduğu zannedilen kısa kestirmeler gece uykusunun kalitesini bozabilmektedir.
  2. Oda sıcaklığınızı ideal derecelere ayarlamalısınız.
  3. Televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik eşyalar yatak odasında bulunmamalıdır. Uykunuzda daha çok radyasyona maruz kalırsınız. Hatta yatakta bu cihazlarla zaman geçirmek bile uyku kalitesini bozabilmektedir.
  4. Yatak odasının ışık ve ses izolasyonuna dikkat edilmelidir, uykunuz bölünürse kaliteli bir uyku olmaz.
  5. Uyurken gece lambası kullanılmamalıdır. Uyku da salgılanan melatonin hormonu sadece karanlıkta salgılanmaktadır.
  6. 20:30 – 23:00 arasında en üst seviyeye ulaşan melatonin hormonundan faydalanmak için bu saat dilimleri arasında uykuya dalmak daha sağlıklıdır.
  7. Uyku için yatağa yatmadan önce diş fırçalamak veya tuvalet ihtiyacı gibi hazırlıklar bitirilmelidir.
  8. Akşam 19.00’dan sonra herhangi bir besin tüketilmemelidir. Özellikle çay kahve gibi uyarıcılardan uzak durmak önemlidir. Kafein uyku kalitenizi bozabilir.
  9. Haftada en az 3 gün spor yapılmalıdır. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin akşam sporu yapması faydalı olabilir.
  10. Hafta sonu dahil aynı saatte yatılıp aynı saatte kalkılmasına dikkat edilmelidir. Uyku süresini bir kere bozmak sizi haftalarca etkileyebilir. 12.00-14.00 arası yaşanan melatonin salgılamasından faydalanmak için hafta sonları 45 dakikayı geçmeyecek bir öğlen uykusu tercih edilebilir. Öğlen uykusu çok dinlendirici olmaktadır.

Uykusuzluğu Ne İyi Gelir

İnsanlar gece uyuyamayınca veya uyku problemi çekince farklı yöntemlere başvurmaktadırlar. Koyun saymak veya diğer zihinsel aktiviteler maalesef pek de işe yaramamaktadır. Peki uykusuzluğa ne iyi gelir? Nasıl çabuk uyunur? Nasıl çabuk uyuyabilirim? Uykusuzluğa iyi gelen şeyler nelerdir?

Bir bacak yastığı ile daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Bacak yastığı kullanarak yan tarafınıza yatarsanız daha çabuk uyuyabilirsiniz. Yandaki gibi bir bacak yastığı edinebilirsiniz.

●    Muz,
●    Marul,
●    Ceviz,
●    Bal,
●    Brokoli,
●    Yulaf ezmesi, gibi besinler tüketebilirsiniz.

Ayrıca melisa, çarkıfelek, nane, ıhlamur gibi çaylar da tüketebilirsiniz.

Neden Uykumuz Gelir? Neden Uyuruz? İnsanlar Neden Uyur?

Bazı insanlar çok uyku uyurken bazılarına dört saat uyku yetiyor. Ama herkesin nefes almak ve su içmek gibi uykuya da ihtiyacı var. Fakat bilim insanları uykunun nedenini hâlâ çözebilmiş değil.

Uyku konusu ile ilgili ilginç teoriler ve ipuçları ortaya atılıyor. Uyku konusu hakkında çalışan yüzlerce bilim adamı var. Ama insanların neden uykuya ihtiyaç duyduğuna dair kesin bir bilgi yok.

Birkaç günlük uyku mahrumiyetin ardından uyku ihtiyacı öylesine ağır basar ki hiçbir şey uyanık kalmamızı sağlayamaz. Yapılan çalışma ve deneylerde bu haldeki insanların aşırı yüksek müzikte, ayakta, hatta dayak yerken bile uyuduğuna tanık olunmuştur. Birkaç günlük uykusuzluk durumu insanda kafa karışıklığı, unutkanlık ve halüsinasyona neden olur. (Bu arada en uzun süre uyanık kalma rekoru 11 gündür.)

Fakat yorulduğumuz için uyuduğumuzu söylemek acıktığımız için yemek yediğimizi söylemek gibi olur; uyuma nedenimiz budur, ama neden uykuya ihtiyaç duyduğumuz sorusunun yanıtı değildir bu.

Uyku ve Bellek Yardımı

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalara göre uyku yeni bellek oluşumuna ve anılarımızın pekiştirilmesine yardımcı oluyor. Hafıza sistemimiz de hala gizemini korurken, uykunun bu hafıza sistemine yardımcı olduğu iddia ediliyor. Gün içindeki kısa uykuların da hafızayı güçlü tuttuğu söyleniyor.

Uyku ve Rüya

Uyku denilince akla tabi ki rüyalar da gelir. Uyku da gördüğümüz rüyaların belleğin taze tutulması için yararlı olduğu söylenmektedir. Uykusuzluğun halüsinasyona sebeb olması da bu sebepten dolayı olabilir.

Bütün bunlar aslında bazı araştırmalara dayanan spekülasyonlar. Beynimize çeki düzen vermenin yanı sıra, vücudumuz uykuyu hasarlı hücrelerin onarımı gibi bazı düzenleme ve idare işlerini yapma fırsatı olarak da değerlendiriyor olabilir.

Bazı bilim insanları ise uykunun düzen ve onarım amaçlı olmadığını dile getiriyor. “Neden uyuyoruz?” sorusu yerine “Neden uyanığız?” sorusunun sorulması gerektiğini söylüyorlar. Sıcak, güvende ve tok haldeyken, yani temel ihtiyaçlar tamamlanmışken etrafta dolaşmanın ve uyanık kalmanın enerji israfı olduğunu belirtiyorlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı