Edebiyat

Dan Brown,Cehennem

Dan Brown Kimdir?

Dan Brown 1964 yılında doğmuş Amerikalı bir yazardır. Amherst Koleji ve Philips Exeter adlı akademiden mezun olduktan sonra bir süre İngilizce öğretmenliği yapmıştır.

Şifrelere ve gizli hükümet yapılanmalarına olan ilgisinden dolayı ilk romanı olan “Dijital Kale” romanını 1996 yazmıştır. Roman yayınlanır yayınlanmaz büyük başarı göstermiştir ve kitap listelerinde 1 numara olmuştur. Romanda Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatını konu alıp halkın mahremiyetini ve ulusal güvenliği irdelemektedir.

Matematik profesörü bir baba ve ilahiyat müzisyeni bir annenin çocuğu olan Dan Brown, bilim ve din gibi felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu ortamdan kaynaklı olarak “Melekler ve Şeytanlar”ı yazdı. Melekler ve Şeytanlar, Vatikan ile İsviçre fizik laboratuvarı arasında geçen bir gerilim romanıdır.

Yazar 2001 yılında İhanet noktası adlı romanı yazdı.

Dan Brown’un büyük babası masondur ve pek çok yerde açıklanmıştır. Dan Brown; evlerinde beyaz önlükler, tuhaf eldivenler bulduğunu söylemiştir. “Kayıp Sembol” adlı romanı bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitap zaten masonluğu anlatmaktadır.

2003 yılında çıkardığı “Da Vinci Şifresi” adlı roman tüm dünyada büyük ses getirmiş ve satış rekorları kırmıştır. Ayrıca Da Vinci Şifresi, Cehennem, Melekler ve Şeytanlar kitaplarının filmleri çekilmiştir.

Cehennem Kitabı

Dan Brown tarafından kaleme alınan gerilim ve gizem romanıdır. Robert Langdon serisinin dördüncü kitabıdır. 14 mayıs 2013’de yayınlanmıştır.

Dan Brown Cehennem Arka Kapak Bilgisi

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon kafasından vurulmuş bir halde hastane odasında uyanır. Buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu bilmektedir. Camdan gördüğü manzara karşısında şaşkın olan profesör, evinden yüzlerce kilometre uzakta, Floransa’da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli rüyalarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen insanlardır. Langdon gördüğü rüyaları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir katil tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede çalışan diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks’un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır. Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir hikayenin içinde bulur. Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik’in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir ortama sürükler. Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlığın tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır…

Dan Brown Cehennem Kitabı Ne Anlatmaktadır?

Dan Brown kitaplarının Simgebilim uzmanı olan kahramanı Robert Langdon Cehennem romanında gözlerini bir hastane odasında açıyor. Son olarak Harvard üniversitesindeki bir anısını hatırlayan Langdon kendini bir anda başından vurulmuş, son 48 saat içinde hiç bir şey hatırlamadan İtalya’da buluyor. Ne olduğunu anlamaya çalışırken hastanede saldırıya uğruyor ve bu saldırıdan genç bir doktorun yardımı ile kurtuluyor. Dahası cebinde üzerinde tehlikeli simgesi olan bir cihaz buluyor. Ülkesinin konsolosluğundan yardım isteyen fakat yardım yerine kendisini öldürmeye çalışan kişiyi karşısında bulan Langdon kendi ülkesinin de kendini öldürmeye çalışması ile bir şok daha yaşıyor ve genç fakat sıra dışı zekası olan doktor ile işin gerçeğini çözmek için yine simgelerde gizli olan ipuçlarının peşine düşüyor.

Floransa’nın tarihi yerlerinde başlayan macera İtalya’nın diğer büğülü şehri olan Venedik’e uzanıyor ve Longdon kendini bir genetik uzmanı olan ve dünya nüfusunun hızlı artışı nedeni ile insanoğlunun 100 yıl içinde neslinin tükeneceğini düşünen, bu yüzden ölümcül bir virüs yaratan ve bunu Dante’nin Cehennem Haritası ile ilişkilendiren deha birinin peşinde buluyor. Tek sorun bu psikopat bir hafta önce intihar etmiştir ve virüsün aktif aktif etmesine bir günden az kalmıştır ve virüsün yerini bulmak için tek umut Langdon’dur.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı