Evren ve DünyaGündem

HAARP Projesi Nedir?

İngilizcesi “High Frequency Active Auroral Research Program” olan ve kısaltması “Haarp” olarak bilinen iyonosferin hareketlerini, özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere bir çok kurum üzerinden finanse edilen Alaka’da sürdürülen bir çalışmadır.

Haarp projesi bazı çevreler tarafından “kıyamet silahı” olarak da isimlendirilmiştir. Haarp’ın Türkçe anlamı Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı demektir. Haarp projesi ABD Silahlı Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Alaska Üniversitesi tarafından yürütülüyor. Haarp projesinin fikrinin fikir babası Nicola Tesla‘dır. Haarp projesi Pentagon kontrolünde ve ABD ordusu hizmetinde bir çalışmadır.

Haarp Silah Mı?

Haarp projesinin hayata geçirilmemesi için bir çok ülkede kampanyalar düzenlenmiştir. Geniş kitleler projeye karşı çıkmıştır. Çünkü Haarp ile ilgili çok korkutucu ve ciddi iddialar ortaya atılmaktadır.

Haarp projesi iklimi kontrol edebilecek, yapay deprem oluşturulabilecek gibi iddialar en çok konuşulanlardır.

Haarp İstasyonu

Haarp istasyonu 1993 yılında faaliyete geçmiş ve şu an kullanımda olan IRI 2007 yılında tamamlanmıştır. Haarp 2008 yılında vergiler ile finanse edilmiş ve o zamandan beri 250 Milyon Dolar harcaması olmuştur. Mayıs 2014 Haarp Projesinin tamamen sona ereceği açıklanmıştır.

Elektromanyetik dalgalar üzerine birçok çalışmanın yapıldığı bu tesis uçaklar için çok tehlike arz etmektedir. Bu yüzden HAARP tesislerinde, uçak kontrol teknolojileri kurulmuştur. Herhangi bir uçan aracın tesise yaklaşması durumunda istasyonun faaliyetleri durdurulmaktadır.

Haarp Teorileri Doğru Mu?

Söylenenlere göre Haarp toplamda 36 Milyon Watt enerji açığa çıkarır. Amerika’da ise bir elektrik santrali sadece 52 bin Watt üretebilmektedir. Bu projenin gücünü buradan çok daha iyi anlayabiliriz. Tabi ki bunlar sadece dedikodudan ve teorilerden ibaret.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamalarda Haarp ile ilgili teorilerin tamamen eksik bilgilerden kaynaklandığını, iklim değiştirmek ve zihin kontrolü gibi teorilerin tesisin kapasitesinin çok üstünde olduğunu açıklamışlardır.

Harp gerçekten anlatıldığı gibi olsa ve çok fazla radyasyon da açığa çıkarsa dünya yüzeyine saniyede 50-100 arası şimşek düşmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde Haarp çok küçük kalmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı