Gündem

Dolar Nasıl Ortaya Çıktı?

Doların Tarihçesi

Doların tarihi rekor kırması insanları dolar hakkında araştırma yapmaya sürükledi ve gündem haberleri arasında dolar sürekli yer alıyor. ABD para birimi olan doların tarihi serüveni günümüzden 200 yıl kadar önce başlamıştır. Peki dolar nasıl ortaya çıktı? Doların tarihi nasıldır?

Dolar’ın Tarihçesi

Amerika kıtasında kağıt para dönemi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. İspanyolların Amerika kıtasını keşfetmesi ve gittikçe büyümesi o dönemde İngilizlerin çok dikkatini çekiyordu. Kuzey Amerika’daki İngiliz koloniler bağımsızlıklarını elde etmeden önce İspanyollarla anlaşma imzalamaya karar verdiler. Bu ticari anlaşma sonucu İngilizler büyük gelir elde etti ve bağımsızlığını elde etti. İngilizlerin bu sırada bir karar vermesi gerekiyordu. Ya kendi para birimlerini kullanacakları ya da İspanyolların kullandığı doları. Ticarette daha fazla zorluk yaşamamak için İngilizler doları kullanmayı tercih etti ve 1690 yılında ilk kağıt paralarını bastılar.

Dolar Nasıl Üretildi?

1739 yılına gelindiğinde ise Benjamin Franklin’in Philadelphia’da bulunan para darphanesinde doğa manzaralı kağıt para dolar basmaya başlandı. Fakat bu paralar sahtesi olmasın diye farklı bir teknikle kabartmalı olarak basılıyordu.

1785 yılına gelindiğinde ise dolar resmi olarak ABD’nin para birimi oldu. 1792 tarihinde çıkan bir kararla birlikte dolarlar artık sadece resmi ABD darphanesinde basılmaya başlandı.

Dolar resmi para birimi oldu olmasına fakat başka ülkelerde kullanılması ve dolaşıma girmesine uzun bir zaman aldı. 1861 yılında bir değişiklik oldu. 1861 yılında ilk ABD parası dolaşıma girdi. 1861 yılından günümüze kadar basılan tüm ABD banknotları da piyasalarda geçerli sayılıyor.

1862 yılında, ABD dolarının kalpazanlığına karşı caydırıcı önlemler olarak, ince çizgili gravürler, karmaşık geometrik şekiller, Hazine Bakanlığının mührü ve gravürlü imzalar da eklenir ve böylece dolar daha da güven kazanır.

1913 senesine gelindiğinde ise Amerikan Merkez Bankası Kanunu gereğince, Amerikan Merkez Bankası olan Federal Reserve Bank‘ı ülkenin merkez bankası ilan ettiler. Banka da, Amerikan Merkez Bankası Banknotları adlı yeni paraları dolaşıma çıkarmaya başladı. Sahteleri olmasın diye 7 ile 10 yıllık belirli periyotlarda basılan dolar en son 2010 yılında basıldı ve kullanılmaya devam ediliyor.

Dolar Hangi Ülkelerde Para Birimi Olarak Kullanılıyor?

Peki dolar nasıl ortaya çıktı ve hangi ülkelerde kullanılıyor? Dolar’ı para birimi olarak kullanan çok ülke var. Direk ABD dolarını da kullanan ülkeler de var.

Dolar, günümüzde ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zellanda başta olmak üzere birçok ülkenin para birimi. ABD doları ise ABD’den başka Ekvador, Marshall Adaları, Zimbabwe, Palau, Micronesia, Doğu Timor ve El Salvador gibi ülkelerde, Avustralya doları ise Nauru ve Kiribati gibi ülkelerde de kullanılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı