Lassa Virüsü Nedir?

Lassa mammarenavirüs ( LASV ),insanlarda ve diğer primatlarda bir tür ateşe sebeb olan bir virüstür.

 Lassa mammarenavirüs olarak da adlandırılan virüs, biyolojik seviye 4’e eşdeğer tutulmayı gerektiren yeni bir tür virüstür.

İlk olarak fare dışkısından insanlara geçen virüs, yakın temasla bulaşıyor. Kanamalı ateşe ve ölüme yol açıyor.

“Lassa ateşi”adını 1969’da ilk kez görüldüğü Nijerya’nın Lassa kasabasından alıyor.

Virüs daha önce Mali, Togo, Gana, Liberya ve Sierra Leone gibi birçok Afrika ülkesinde görülmüştü. Virüsün senede yayılma sayısı 300.000 ila 500.000 vaka arasındadır ve bu da yılda 5.000 ölümle sonuçlanır. 

2012 itibariyle, Batı Afrika’nın Mano Nehri bölgesindeki keşifler, bilinen iki Lassa endemik bölgesi arasındaki endemik bölgeyi genişletti ve bu da LASV’nin (Lassa Virüsü) batı Afrika’daki tropikal ormanlık savan alanlarına daha yaygın olarak dağıtıldığını gösteriyor . Lassa ateşine karşı insanlarda kullanım için onaylanmış bir aşı yoktur.

Lassa Virüsü Nasıl Keşfedildi?

1969’da misyoner hemşire Laura Wine , Nijerya’nın Borno Eyaleti’ndeki bir köy olan Lassa’daki obstetrik (Bir tür doğum hastalığı) bir hastadan bulaşan gizemli bir hastalığa yakalandı .

Daha sonra öldüğü Nijerya’nın Jos şehrine taşındı. Daha sonra, Laura Wine’nin arkadaşı elli iki yaşındaki hemşire Lily Pinneo enfekte oldu.

Bir hastaneye numuneler gönderildi ve Yale Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucu yeni bir virüs olan, Lassa mammarenavirus ilk defa keşfedildi.

Nijerya’daki Salgında 41 Kişi Öldü

Ocak ayından beri ülkenin 19 eyaletinde 258 vaka tespit edildiği, 41 kişinin kurtarılamadığı açıklandı. Ölenler arasında sağlık görevlilerinin de bulunduğu belirtildi.

Ülkede geçen yılki “Lassa ateşi” salgınında ise yaklaşık 170 kişi hayatını kaybetmişti.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 100 ile 300 bin kişide görülen virüsün ortalama 5 bin ölüme yol açtığı düşünülüyor.

“Lassa virüsü” yine Afrika’da görülen Ebola ve “Kırım Kongo kanamalı ateşi” ile benzer özellikler taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir