Aşı Nasıl Geliştirilir? Aşı Nedir?

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma etkinliğinde olan virüs, bakteri v.b. mikropların hastalık yapma karakterlerinden kurtarılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkilerinin ortadan yok edilerek, geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir.

Günümüzde corona ve lassa adlı virüslerin çıkmasından sonra herkes aşıları geliştirilmesini dört gözle bekliyor. Corona virüsünden sonra Nijerya’da lasa virüsü çıkması ve 185 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra herkes dikkatini aşı geliştirme çalışmaşarına vermiş durumda. Peki bu kadar önemli olan aşı nasıl geliştirilir? Bir aşı kaç günde veya kaç ayda geliştirilir? Tüm bu soruların cevapları yazımızda olacaktır.

Aşı Nasıl Etki Eder?

Aşılar, bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların hastalık yapıcı virüse veya bakteriye bağışıklık kazanmalarını sağlamak amacıyla verilir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) üremesini sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. O kişi aşılandıktan sonra hastalık vücuduna girse de hasta olmaz. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır. İnsanlar çoğu salgın hastalıktan aşılar sayesinde kurtulmuştur.

Aşı Geliştirmenin Aşamaları Nedir?

1. Keşif Aşaması

Üzerinde çalışılan patojen neyse, mesela covid-19 yani corona virüsü-sars virüsü-lassa virüsü gibi patojenlere karşı insan vücudunun bağışıklık kazanması için olası formüller bu aşamada geliştirilir.

2.Klinik Öncesi Çalışma

Formüller olgunlaştırılıp, laboratuvarda en etkili ve verimli formüller ayrıştırılıyor.

İlginizi Çekebilir!  Erzurum Kongresi'nin Bilinmeyenleri ve Önemi

3.Klinik Geliştirme Aşaması

Sadece bu aşama bile yani klinik geliştirme aşaması bile kendi içinde 3 fazdan oluşuyor. İlk aşamada aşı seçilmiş kişilerden oluşan küçük bir gruba veriliyor. İkinci aşamada ise aşı kendi içinde ayrışan ve karakteristik özelikleri olan insanlara veriliyor. Son aşamada ise aşı binlerce insan üzerinde denenip güvenirlik ve geçerlilik ölçümleri yapılıyor.

4.Denetim ve Onay Aşaması

Aşı ilgili ulus ve global sağlık otoriteleri tarafından denetleniyor ve onaylanıyor.

5.Üretim Aşaması

Hammadde tedarik süreci ve üretim, dağıtım aşamaları yapılıyor.

6.Kalite Kontrol

Aşı üretildikten sonra da etkiler raporlanıyor ve denetim devam ediyor.

Covid-19 (Corona) Aşısı Üretildi Mi?

Yukarıda anlatıldığı gibi aşı üretme süreci uzun zaman gerektiren ve geniş bir yelpazede yapılan bir iştir. Anlaşılan korona virüsünün aşısı için biraz daha sabretmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem
lassa virüsü
Lassa Virüsü Nedir?

Lassa mammarenavirüs ( LASV ),insanlarda...

dolar
Dolar Nasıl Ortaya Çıktı?

Doların tarihi rekor kırması insanları...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir