Koronavirüs

Koronavirüs ya da corona virüsü, kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan ve Coronaviridae familyasının iki alt familyasından birini oluşturan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan virüs, nezle vakalarının önemli bir bölümüne yol açmasıyla birlikte, aralarında MERS-CoV, SARS-CoV ve COVID-19‘un bulunduğu bazı nadir koronavirüs çeşitleri ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Koronavirüsler ineklerde ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur.

125 nanometre büyüklüğe sahip olan virüsün görünüşündeki en belirgin özelliği etrafındaki değneğe benzeyen çıkıntılarıdır. Bu özelliğiyle mikroskop altında güneşin taç küresine benzediği için koronavirüs adını almıştır.

Bugüne kadar tespit edilmiş en büyük RNA genomuna sahip virüslerdir, 30 kilobazdan büyük bir uzunluğa sahiptir.

Koronavirüs hastalıklarına karşı henüz herhangi bir aşı veya özel  ilaç geliştirilmemiştir. Hastalığın kontrol edilmesinde semptomatik tedavi, izolasyon ve çeşitli deneysel uygulamalar yer alır. El yıkama, mesafe koyma ve yüze dokunmama koronaviral hastalıkların yayılmasını önlemek için önerilen önlemlerdendir.

İlginizi Çekebilir!

Korona Virüsü Aşısı Buludu Mu?

Korona ve Lassa Virüsü Benzer Özellikleri Var Mı?

Korona Virüs Havadan Geçer Mi?

Yeni koronavirüsün (SARS-CoV-2) havadan bulaşıp bulaşmadığı bilim dünyasını ilgilendiren konuların başında geliyor. Sorunun yanıtı hem evet hem de hayır.

Kesin olan bir şey varsa o da SARS-CoV-2’nin solunum yollarıyla, örneğin bir hastanın öksürdüğü zaman saçtığı tükürük damlaları ya da vücut teması yoluyla bulaştığı. Sağlık yetkilileri o nedenle insanların birbirleri arasında en az 1 metre mesafe bırakmalarını tavsiye ediyor.

NEJM’de yer alan çalışmada araştırmacılar virüsün havada üç saat boyunca asılı parçacık halinde yaşayabildiğine dikkat çekti. Araştırmacılar virüsü bir tür spreyle havaya sıkarak bu sonuca ulaştı. Ancak laboratuvar ortamında yapılan bu deneyin gerçekte meydana gelmesi olası değil.

East Anglia Üniversitesi’nden Paul Hunter bir hastanın öksürmesi ya da hapşırması sırasında ortaya çıkan “damlacıkların havadaki partiküllere nazaran daha hızlı bir biçimde zemine düşeceğini” zira bunların bir sprey aracılığıyla sıkılan bulutsudan daha ağır olduklarını söyledi.

Korona Virüs Aşısı Bulunur Mu ?

Yetkililerden bir bir korona virüs aşı açıklaması gelse de korona virüs aşısının yakın günlerde çıkması pek olası görünmüyor. Önceki bir yazımızda da incelediğimiz Aşı Nasıl Geliştirilir? adlı yazımızda bunun uzun bir süreç olduğunu anlatmıştık. Fikir sahibi olmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Erzurum Kongresi'nin Bilinmeyenleri ve Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gündem
Aşı Nasıl Geliştirilir? Aşı Nedir?

Günümüzde corona ve lassa adlı...

lassa virüsü
Lassa Virüsü Nedir?

Lassa mammarenavirüs ( LASV ),insanlarda...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir