Tarih

Keskin Nişancı Carlos Hathcock’un Olağanüstü Hikayesi

“Avı sevdim, ama öldürmeyi değil” ünlü sözünün sahibi olan Carlos Hathcock. Efsanevi bir figürdür ve Hathcock’un onaylı olan 93 tane öldürdüğü insan vardır, ancak gerçek sayının 300-400 civarında olduğunu kendisi söylüyor.

  • Carlos Hathcock genç yaşlarında orduya katılmayı hayal ediyordu. 17 yaşında, ABD Deniz Piyadeleri’ne katıldı.
  • Vietnam Savaşı sırasında en ölümcül keskin nişancı olarak bilinen Carlos Hathcock örnek keskin nişancı becerileri sergiledi.
  • Öldürdüğü insanlar hakkında birçok önemli hikayesi vardır, ancak en popüler olanı ateş ettiği bir düşman keskin nişancısıdır.

Asker olmak asla kolay bir şey değildir. Askerler, ülkelerini korumak ve hizmet etmek için ailelerinden ve arkadaşlarından uzak kalmaya katlanmak zorundadır. Bir savaş bölgesine yerleştirilmek, olumsuz uyku koşullarına dayanmak ve yaralanma riskini ya da daha da kötüsünü ölüm riskini göze almak demektir. Yine de bu savaş anlarındada inanılmaz bir cesaret ve azim sergilerler. Bu askerlere önemli bir örnek, efsanevi Amerikan keskin nişancısı Carlos Hathcock’dur.

Carlos Norman Hathcock, 20 Mayıs 1942’de Little Rock, Arkansas’ta doğdu. Ebeveynleri hala gençken boşandığı için büyük annesiyle yaşadı. O devirde diğer gençler gibi Carlos Hathcock da orduya katılmayı hayal etti. Asker olma arzusu genç yaşta aşılandı. 17 yaşındayken, ABD Deniz Piyadeleri’ne kaydolduğunda hayalini gerçekleştirdi. Çocukluğundan beri nasıl ateş edileceğini ve avlanacağını öğrenen Carlos Hathcock, orduya girdiğinde zaten yetenekli bir nişancıydı. 23 yaşına gelindiğinde, Wimbledon Kupası’nda nişancı şampiyonasını kazandı. Şampiyonayı kazandıktan bir yıl sonra Carlos Hathcock çantalarını hazırladı ve Vietnam’a gönderildi.

Carlos Hathcock 23 yaşında Wimbledon Kupası’nı kazandı.

Carlos Hathcock Vietnam’a ilk olarak bir polis memuru olarak atandı, ancak kısa sürede aktif mücadele için gönüllü oldu. Daha sonra Da Nang’ın güneyinde bulunan 1. Deniz Bölümü Keskin Nişancı Müfrezesinde görevlendirildi.

Carlos Hathcock’un ABD Ordusu için keskin nişancı olarak hizmet verdiği ilk zamanlarda bile Vietnam Savaşı’nın en ölümcül keskin nişancısı olarak ün kazandı. Resmi olarak, 93 onaylı öldürmesi vardı; ancak Carlos Hathcock, kişisel olarak 300-400 arası düşman öldürdüğünü belirtti.

Carlos Hathcock, Vietnam Savaşı’nın en ölümcül keskin nişancısı olarak ün kazandı.

Carlos’un öldürdüğü düşmanlar hakkında birçok önemli hikayesi vardı, ama belki de en popüler olanı, bir keskin nişancıyı, düşmanın keskin nişancısını bulunduğu yerden ateş ederek 500 metre mesafede öldürmesidir. O ve yanında gözcü olan John Roland Burke, Hill 55 adı verilen bölgenin yakınlarındaki ormanda “Cobra” takma adını kullanan bir düşman keskin nişancısını takip ediyorlardı. Carlos Hathcock çalılarda bir parıltı gördü ve ateş etti, düşmanını doğrudan gözünden vurmuştu ve onu anında öldürdü.

Bir başka popüler hikaye ise, Deniz Piyadelerini pusuya düşürmek ve işkence yapmakla ünlü bir kadın Viet Cong isimli çetenin lideri olan Apache’ye nasıl suikast düzenlediğidir. Düşman personelinin birçoğunu öldürdüğü için, Kuzey Vietnam Halk Ordusu Carlos Hathcock’un hayatına 30.000 dolar ödül verdi, bu da herhangi bir ABD keskin nişancısına verilen en yüksek ödül olarak tarihe geçti. Ayrıca görevler sırasında çalı şapkasına beyaz tüy takma tutkusundan dolayı Kuzey Vietnam Halk Ordusu ona “Beyaz Tüy” olarak lakap takmıştı.

Carlos Hathcock’un gösterişli kariyerinin sonu 19 Eylül 1969’da geldi. Zırlı bir araçla giderken, araç bir tank mayınına çarpar ve Carlos Hathcock orada feci bir yara alır. Buna rağmen yanan araçtan 7 arkadaşını kurtarır ve yaşadığı travma nedeniyle emekliliğe ayrılır.

Bu olay sonrasında kahramanca işleri için bir ödül olan Mor Kalp ve Gümüş Yıldız aldı.

Vietnam Savaşı’ndan döndükten sonra, Quantico Virginia’da Deniz Piyadeleri İzci Keskin Nişancı Okulu’nu kurarak Deniz Piyadeleri ile çalışmaya devam etti. 1975’te ona Multiple Skleroz (Bir omurilik hastalığı) teşhisi kondu ve sağlığı hızla kötüleşti. 19 yıl 10 ay aktif görevden sonra emekli olmak zorunda kaldı.

Zorla emekliliğinin bir sonucu olarak, kendini ailesinden ve arkadaşlarından izole edecek kadar şiddetli depresyon geçirdi. Sonunda, köpekbalığı avcılığı hobisini keşfetti ve bununla uğraşmaya başladı, bu hobi de depresyonuyla başa çıkmasına ve üstesinden gelmesine yardımcı oldu.

22 Şubat 1999’da, 56 yaşında, efsanevi keskin nişancı Carlos Hathcock Multiple Skleroz hastalığının neden olduğu komplikasyonlar nedeniyle vefat etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı