Tek Kullanımlık Eldiven Yıkanır Mı?

Tek kullanımlık eldivenlerin tekrar kullanılması, mikropların yayılma riskini artırabilir. Sağlık açısından tek kullanımlık eldiven yıkanır mı sorusu biraz endişe verici.

COVID-19’a neden olan koronavirüs kontamine (virüslü olan yüzeyler) yoluyla yayılabildiğinden, bazı insanlar virüsten korumak için eldiven giyerek önlem alıyorlar.

Uzman insanlar, insanların evlerindeki yüzeyleri dezenfekte ederken eldiven kullanmasını ve her temizlikten sonra bu eldivenleri atmasını önerir. Yani tek kullanımlık eldiven yıkanır mı sorusunun cevabı olarak yıkamazsak iyi olur.

Peki ya evinizin dışındaysanız ve bakkal ya da diğer işleri yapmak için eldiven kullanmak ve bu muayene eldivenlerini yeniden kullanmak istiyorsanız?

Sağlık uzmanları her iki uygulamayı da önermiyorlar. Yani tek kullanımlık eldivenimizi işimiz bittikten sonra çöpe atmalıyız. Tek kullanımlık veya muayene eldiveni olarak bilinen eldiven yıkanıp tekrar kullanılmaz.

Evde Tek Kullanımlık Eldiven Yapımı

Hiç eldiven giymemek en iyisi.

Bir salgın durumunda veya hastalık durumunda hiç eldiven giymemek en iyi seçenek. Sağlık uzmanlarının eldiven giymeyi önermemesinin bir nedeni de, kullanıcılara ellerini yıkamak zorunda olmadıkları hakkında bir düşünceye kapılmaları.

Dünya Sağlık Örgütü, eldiven giymenin korona virüs enfeksiyonlarını önlemede etkili olduğunu söylemiyor. Dünya Sağlık Örgütü bir Facebook gönderisinde, “Çıplak ellerinizi düzenli olarak yıkamak, COVID-19’u yakalamaya karşı eldiven giymekten daha fazla koruma sunuyor” dedi.

Virüs ve bakterileri yaymadan eldiven kullanmak zordur.

Sağlık ve virüs konusunda uzman olan insanlar, hem lateks hem de nitril tıbbi tarzı eldivenlerin tek kullanımlık olacak şekilde tasarlandığını söylüyorlar. Yani lateks eldiven yıkanır mı sorusunun cevabı hayır yıkanmaz.

Bunun bir nedeni de, eldivenleri doğru şekilde kullanmak ve çöpe atmak zor bir işlem.

Eldivenler ters çevrildikten sonra, bunları yeniden kullanacaksanız, “O zaman onları kirletmeden normal şekline getirmenin bir yolunu bulmalısınız”

Tek kullanımlık eldiven yıkanır mı?

Eldivenlerinizi kirlenmiş yüzeylere dokunmak için kullandıktan sonra, tekrar kullanmak üzere temizlemek risk taşır. Medikal eldivenler yıkanmaz. Elinize krem sürdükten sonra eldiven giymek bile lateks eldivenlerin özelliğini kaybetmesine yol açıyor.

İlginizi Çekebilir!  Aşı İle İnsanlara Çip Takmak Mümkün Mü?

Ellerin temiz tutulması eldiven kullanmaktan daha kolaydır.

Eldivenlerinizi yeniden kullanmak üzere yıkamaya çalışıyorsanız, ellerimizin daha kolay temizlendiğini unutmayın.

Koronavirüsün öncelikle nasıl yayıldığını unutmayın: Korona virüs cilt yoluyla emilmez, solunum yolunuzdan girer. “Cildiniz kendi başına koruyucu bir tabaka, ancak el yıkamaya karşı duyarlı ve dikkatli olmalısınız”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir