Meyve ve Sebzeler nasıl yıkanır?

Sağlık uzmanları, korona virüs hakkında şu açıklamalara yer verdi,: “Korona meyve, sebze veya gıda ambalajları ile bulaşabileceğini gösteren hiçbir raporun farkında değiliz.” Yani korona virüs ambalajlardan veya sebze, meyveden bulaşabilir. Peki koronadan korunmak için meyve ve sebzeler nasıl yıkanır?

Enfeksiyon bir hastalık uzmanı olan bir doktor, virüslerin nasıl bulaştığını şöyle açıklıyor: “Hastalar, tipik olarak, başkalarının ağzından çıkan damlacıklar ile yakın temas etmesi haline virüsü vücutlarına alırlar. Virüs bulunan bir yüzeye temas edip ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunursanız yine virüs ve bakterilerin bulaşma ihtimali artar. ”

Mutfak

Aldığımız sebze ve meyvelere virüs bulaştığını düşünmek gayet normaldir. Çünkü meyve ve sebzeleri biz almadan başkaları dokunmuş olabilir. Eve getirdiğiniz gıdaları yıkamak güzel bir temizlik yoludur.

Meyve ve sebzeler nasıl yıkanır?

Meyve ve sebzeleri yıkamak için bulaşık deterjanı veya diğer ev temizlik ürünlerini kullanmayın.

Meyve ve sebzelerinizi su altında güzel bir şekilde, iyice durulayın. Kullanmadan önce soyulabilir olanları soyun. Kir ve kumdan (ayrıca herhangi bir virüsten) kurtulmak için bunlar en etkili yollar. Meyve ve sebzeler yıkandıktan sonra, onları hemen yemek yerine biraz dışıarda bekletebilirsiniz. Balkonda biraz beklemesi virüslerin ölmesini sağlayacaktır.

Meyve ve sebzeleri yıkamak için bazı yollar:

Çeşitli marullar

Marullar ve diğer yapraklı yeşillikler nasıl yıkanır

 Büyük bir kaseyi suyla doldurun ve yeşillikleri içine daldırın. Yeşillikleri çevirin ve kumların kabın dibine düşebilmesi için bir dakika bekletin, ardından yeşillikleri bir kevgir kullanarak başka bir yere kaldırın. Kumları yeteri kadar gitmemişse, önce kaseyi temizleyerek tekrarlayın. Kevgirdeki yeşillikleri soğuk suyun altında, varsa bir su püskürtücü kullanarak çok iyice yıkayın.

İlginizi Çekebilir!  En İyi Uyku Uygulaması
Havuçlar

Kök sebzeler ve meyveler nasıl yıkanır

Bu sebzeler toprak içinde büyüdüğünden, genellikle oldukça kirlidir. Bir fırça yardımıyla akan suyun altında fırçalamayı deneyebilirsiniz. Fırçanız yoksa parmaklarınızı kullanarak kirleri ovalayabilirsiniz.

Mantar Festivali

Mantarlar nasıl yıkanır

Aşçılar, mantarların yıkanmamasını tercih ederler, çünkü mantarlar suyu sünger gibi emerler, bu da mantarların sıcak bir tavada katılaşmak yerine sulu bir hale getirir. Mantarları çeşmenin altında tazyikli suyla yıkayabilirsiniz. Durulamadan hemen sonra, kuru bir mutfak havlusu veya kağıt havlu üzerine mantarları alabilirsiniz.

Yeşil fasulyeler

Sert meyveler ve sebzeler nasıl yıkanır

Yeşil fasulye, kuşkonmaz, salatalık ve üzüm gibi ürünler için, ellerinizle ovarken yüksek basınçlı su altında iyice durulayın. Gerekirse temiz bir kevgir içinde kurumaya bırakın.

Kraliyet Ahududu

Hassas sebzeler ve meyveler nasıl yıkanır

Domates, iyice olgunlaşmış meyveler ve çilek gibi yumuşak meyveler, sabit ancak düşük basınçlı bir su altında durulayın, meyvenin her tarafının durulandığından ve çürük olmadığından emin olmak için meyve ve sebzeleri elinizle hafifçe döndürün. Temiz bir mutfak havlusu ya da kağıt havlu üzerine alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık
Tek Kullanımlık Eldiven Yıkanır Mı?

Tek kullanımlık eldivenlerin tekrar kullanılması,...

Göbek Yağlarını Eritmek İçin 5 Dakikalık Egzersizler

Göbek yağları hepimizin başında dertler...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir