Nasıl Etkili Ders Çalışılır: Başarı İçin 12 Sır

Sınavlara uygun bir şekilde organize edilmiş ve hazırlıklı olmak okul performansında fark yaratabilir. Etkili eğitim doğru tutumla başlar. Bu da etkili ders çalışma yollarını uygulayarak oluşur.

Evde ders çalışan bir kız öğrenci
Evde ders çalışan bir kız öğrenci

Nasıl etki ders çalışma olur? sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Bunun bir çok yolu vardır ve kişiden kişiye göre değişebilir. İş aslında biraz da sizde bitiyor kendinizi keşfetmelisiniz. Herkesin farklı yetenekleri vardır, bu yüzden sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemek önemlidir. Ne tür bir öğrenci olduğunuzu ve hangi çalışma tekniklerinin sizin için en uygun olduğunu bulun!

Bazı öğrenciler için, çalışmak ve motive olmak çok kolaydır bazıları için de biraz daha fazla çabalamak ve mücadele etmek gereklidir. Etkili ders çalışma yollarını bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Herkesin beyini aynı çalışmaz kimileri konuşarak öğrenir bazıları da görerek. Çoklu zeka kuramını kullanarak etkili ders çalışarabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyip hangi zeka boyutunuz daha fazla gelişmiş buna karar verebilirsiniz.

DERS ÇALIŞMANIN EN ETKİLİ YOLU NEDİR?

Çalışmanın en iyi yolunu bulmak bir süreçtir. Sınavdan önceki geceye bırakılabilecek bir şey değildir. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha iyi anlamak için çalışma becerilerinizi sürekli geliştirmelisiniz.

Daha iyi çalışmayı öğrenmek, bir sonraki sınavda panik ve hayal kırıklığını önlemeye yardımcı olur. Sonuçta, iyi bir şekilde çalıştığınız zaman kaygınız ve stresiniz de daha az olacaktır ve bu da başarıyı getirecektir.

İlginizi Çekebilir!  Makale Yazmak İçin Ne Yapmalıyım?

Etkili çalışma alışkanlıklarına hakim olmak sadece öğrenmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda lise ve ortaöğretim sonrası daha iyi notlar almanıza yardımcı olur.

ETKİLİ DERS ÇALIŞMA

ETKİLİ DERS ÇALIŞMA İÇİN 12 SIRRI KEŞFEDİN

1. ORGANİZE OLUN

Her zaman bir not defteri taşıyın. Ödevler, projeler, testler ve ödevler öğretmenler tarafından verildikleri anda yazmanız unutmanızı önleyecektir. Eğer not alırsanız yapmanız gerektiğini bilecek ve üzerinizde sorumluluk hissedeceksiniz. Bu da sizi çalışmaya sevk edecektir.

2. SINIFTA DİKKATİNİ DERSE VER

Öğretmen konuşurken dikkat dağıtıcı şeylere odaklanmak ve bunlardan kaçınmak önemlidir. Söylenenlere odaklanarak ve kendi kelimelerinizle not alarak aktif dinleme alıştırmaları yapın. Bu, sınıfta öğretilenleri duyduğunuzdan (ve anladığınızdan) emin olmanıza yardımcı olacaktır.

3.DİKKAT DAĞITAN ŞEYLERDEN UZAK DUR

Cep telefonlarından, sosyal medyaya ve arkadaşlarınıza kadar her yerde dikkat dağıtıcı şeyler vardır. Sınıfta sizi neyin rahatsız ettiğinin farkında olun ve bu dikkat dağıtıcı unsurlardan nasıl uzaklaşacağınızı öğrenin. Sizi rahatsız edeceklerini biliyorsanız arkadaşlarınızın yanında oturmaktan kaçının. Cep telefonunuzu ders çalışırken ve okuldaki derslerde kapatın ki anlatılan hiç bir şeyi kaçırmayın.

4. NOTLARIN EKSİKSİZ OLDUĞUNDAN EMİN OL

Sınıfta net ve eksiksiz notlar yazmak, öğrendiğiniz bilgileri hafızanıza işlemenize yardımcı olacaktır. Bu notlar ayrıca bir sınavdan önce çalışacağınız notlar haline gelecektir. Notları ezberlemek ve öğrenmek işinizi kolaylaştıracaktır.Notlarınızın eksiksiz olduğundan emin olmak için bir dersi kaçırdıysanız arkadaşlarınızla veya öğretmeninizle konuşun. Arkadaşlarınızdan eksik notları alın ve defterinize geçirin.

5. ANLAMADIYSAN SORULAR SOR

Elinizi kaldırmaya ve soru sormaya korkmayın. Herkesin önünde sormak konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, dersten sonra öğretmenle konuşun. Unutmayın ne kadar çok soru sorarsanız o kadar çok öğrenirsiniz. Etkili ders çalışma yollarından en iyisi soru sormaktır.

6. ETKİLİ DERS ÇALIŞMA PROGRAMI YAPIN

Bir çalışma programı yaparken kendinizi iyi tanıyın ve neyin başarılması gerektiğini düşünün. Sınava konulacak soru türlerini ve ele alınacak konuları düşünün, böylece neye odaklanmanız gerektiğini öğrenin. Her çalışma oturumu için, oturum sonuna kadar kaç konu ele alacağınız gibi belirli hedefler belirleyin.

İlginizi Çekebilir!  Nasıl Ders Çalışılır? Ders Çalışmanın Bilinmeyen Yolları!

7. HER AKŞAM DERS NOTLARINI İNCELEYİN

Okuldan sonra ders notlarını gözden geçirin ve hatırlayın. Notları gözden geçirmek, kısa süreli bellekte öğrenilen bilgilerin uzun süreli belleğe taşınmasına yardımcı olur ve bu da bir sonraki sınavınızda yardımcı olacaktır.

8. ÖĞRETMENLERLE KONUŞUN

Öğretmenler elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olmak için oradalar. Öğretmeninizle konuşun ve sınavdan önce ihtiyacınız varsa ekstra ders isteyin. Öğretmeniniz size yol gösterecektir.

9. ÇALIŞMA ALANI BELİRLEME

Etkili ders çalışma yollarından birisi de en iyi yerde ders çalışmaktır. En iyi çalışma noktası sessiz, iyi aydınlatılmış bir bölgedir. Üzerinde çalışılacak ve yazılacak masa gibi düz zemin olduğundan emin olun. Herkesin ihtiyaçları farklıdır, bu yüzden size uygun bir yer bulmanız önemlidir.

10. KISA AMA ETKİLİ DERS ÇALIŞMA

Çalıştığınız her 30 dakikada bir, şarj olmak için 10-15 dakikalık kısa bir mola verin. Kısa çalışma seansları daha etkilidir ve çalışma sürenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

11. ÇALIŞMA NOTLARINI BASİTLEŞTİRİN

Ders notlarını çalışmayı eziyet haline getirmeyin. Anahtar kelimelerin altını çizin veya vurgulayın. Bilgileri düzenlemek ve basitleştirmek daha iyi hatırlamanıza yardımcı olur. Grafikler, bilgi haritaları, zihin haritaları veya tablolar gibi görsel ögeler çizerek çalışın. Bunlar bilgiyi unutmamanıza ve kolay hatırlamanıza yardımcı olur.

12. BİR GRUPLA ETKİLİ DERS ÇALIŞMA

Sınıf arkadaşlarıyla çalışmak etkileşimli bir ortam oluşturmanızı sağlar. Bu, bilginizin seviyesini başkalarıyla test etme, birbirinizi içerik hakkında test etme ve birbirinizin güvenini artırmaya yardımcı olma şansı verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim
ezber teknikleri
Ezber Yapma Teknikleri

Hafıza Teknikleri Ders çalışırken veya...

nasıl ders çalışılır
Nasıl Ders Çalışılır? Ders Çalışmanın Bilinmeyen Yolları!

Nasıl ders çalışılır? Nasıl ders...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir