Makale Yazmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bir kolay makale yazmak sizin için korkutucu olabilir. Kolay Makale nasıl yazılır? gibi sorulara cevaplar arayabilirsiniz. Diğer yazma işlerinden çok daha fazla iş ve araştırma gerektirir ve yazarken uyulması gereken birçok kural vardır. Nereden başlayacağınızı bilmek zordur ve makale yazma düşüncesi bile stresli olabilir.

Bununla birlikte, doğru bilgi ve ipuçları ile makale denemelerinizi hazırlamak ve yazmak çok daha kolay hale gelir. Size kolay makale yazmak ve sunmaktan gurur duyacağınız bir makale yazmanıza yardımcı olması için aşağıdaki makale yazma kılavuzumuza göz atın.

Makale yazan kız

MAKALEYİ YAZMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE

1. KONUNUZU SEÇİN

Konu önceden belli değilse ya da içerik tam olarak belli değilse, bir konu seçmeniz gerekecektir. Mümkünse ilginizi çeken bir konu seçin. Bir konuyu aklınızda tuttuğunuzda, makalenizi daha spesifik yani yalnız bir türe özgü hale getirmek için konuyu daraltın.

Örnek: “Terapi köpeği olarak Golden Retriever” çok geniş bir konudur. “Bakımevlerinde yaşayanlar için terapi köpeği” gibi daha dar bir konu, araştırmanızı ve fikirlerinizi odaklar.
 

2. TEZ BEYANINIZI BELİRLEYİN

Tez beyanınız, makalenizde kanıtlamaya çalıştığınız noktadır – tüm fikirlerinizi bir veya iki özlü cümleyle özetlemeniz gerekir. İyi bir tez cümlesi, okuyucunuza makalenizde anlatacağınız şeyin bir ön görüntüsünü verir. Nasıl kolay makale yazılır sorusuna cevap veriyoruz.

Örnek: Golden Retrieverler, huzurevindeki yaşlılar için ideal terapi köpekleridir çünkü sakinlere duygusal destek ve arkadaşlık sağlarlar.

İyi bir makale nasıl kolay yazılır

Kendinize, makalenizde konunuz hakkında ne söylemeye çalışıyorsunuz? diye sorun.

İlginizi Çekebilir!  Pdf Hikaye Kitapları Çocuk

Bu fikirleri bir veya iki cümleyle anlatın.

Konunuzu tanıttığınızdan emin olun. Konunuzu / fikrinizi ve nedenlerinizi ekleyin.

Son olarak, tezinizi destekleyici kaynaklarla yedekleyebildiğinizden emin olun.

3. KAYNAKLARI BULUN

Makale nasıl kolay bir yazılır? sorusuna cevap veriyoruz. Makalenizde ne söylemek istediğiniz hakkında bir fikriniz olduğunda, kullanabileceğiniz kaynakları bulmaya başlayın. Makalenizde en az 2-3 güvenilir kaynak olmasını hedefleyin.

Bazı kaynak örnekleri şunlardır:

 • Kitaplar
 • Web siteleri
 • Yayınlanmış makaleler
 • Ansiklopediler
 • Akademik dergiler

Kaynaklarınızı bulduktan (ve okuduktan sonra), tezinizi destekleyebileceğini düşündüğünüz bilgileri not alın. Önemli bilgileri not alın ki tekrar dönüp bakması kolay olsun.

4. ANAHAT OLUŞTURUN

Makalenizin bir taslağını oluşturmak, yazma sürecini daha kolay hale getirmenize yardımcı olacaktır. Düşüncelerinizi organize etmenin ve mantıklı bir şekilde yapılandırmanın bir yoludur. Tezinizi destekleyen üç argüman bulmaya çalışın. Bu argümanlar makalenizin gövdesini oluşturacaktır.

Örnek: Tezi destekleyecek argümanlar şunlar olabilir:

 • Golden Retrieverler insanlarda duyguyu hissedebilir.
 • Golden Retriever’lar son derece zeki ve eğitilmesi kolaydır.
 • Golden Retrieverler diğer köpek ırklarından daha sakin ve yumuşaktır.

Yani bu argümanlar üzerinden makalenizi yazabilirsiniz.

MAKALE YAZARKEN

Uzunluk ne olursa olsun, tüm denemeler bir giriş, gövde paragrafları ve sonuca sahiptir. Bu bölümlerin her biri makalenizde farklı bir amaca hizmet eder.
 

GİRİŞ

Makalenin tanıtımını, konunuzu tanıtan ve makalenin içeriğinde ele alınacak konulara genel bir bakış sunan bir paragraftır.

Giriş paragrafı, tezinizi ve makalenin içinde sunacağınız argümanları belirteceğiniz yerdir. Giriş paragrafında sonuç veya bulgular hakkında konuşmaktan kaçının; makalenin tanıtımını yapacaksınız sonuçlarını söylemeyeceksniz.

İpucu: Giriş bölümünü en son yazınız. Bu şekilde, makalenizin geri kalanını kolayca özetleyebilirsiniz; henüz yazmadığınız bir şeyi özetlemek zordur!
 

GELİŞME

Makalenizin gövdesidir, tezinizi destekleyen argümanlarınızı / kanıtlarınızı sunduğunuz yerdir.
Makaleniz güzel olsun istiyorsanız her paragrafta şunlar olmalıdır:

 • Konu cümlesi: Bu paragrafın konusu nedir? Bu paragrafta neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz?
 • Destekleyici cümleler: Konu cümlesini nasıl açıklayabilirsiniz? Desteklemek için hangi kaynakları kullanabilirsiniz?
 • Sonuç veya geçiş cümlesi: Okuyucunuzu nasıl meşgul edeceksiniz? Bu paragrafı bir sonrakine nasıl bağlayabilirsiniz?
İlginizi Çekebilir!  Nasıl Ders Çalışılır? Ders Çalışmanın Bilinmeyen Yolları!

Makalenizdeki her paragrafta tezinizi destekleyen benzersiz bir iddia / tartışma bulunmalıdır. Makalenizi daima ilk paragrafınızdaki en güçlü argümana ve gelişme bölümünün son paragrafındaki en güçlü argümana sahip olacak şekilde yapılandırın.
 

SONUÇ

Sonuç, makalenizdeki son paragraftır. Bu, bulgularınızı gelişme paragraflarındaki anlattığınızı tamamladığınız yerdir.

İlk paragrafınıza makalenizi yeniden yazmaya başlıyor gibi yazın (tam olarak aynı kelimelerde olmasa da). Birkaç cümleyle, gelişme paragraflarındaki argümanlarınızı özetleyin ve denemenizin makale bölümünde bahsetmediğiniz fikirleri tartışmaktan kaçının. Son olarak, bulgularınızı son bir cümlede tamamlayın.

Faydalı İpucu: Son cümleniz okuyucunuzu tezinizi kanıtladığınıza ikna etmelidir.
 

REFERANSLAR / KAYNAKÇA

Makalenizdeki son sayfa referans sayfasıdır (bazen kaynakça olarak da adlandırılır). Bu makalede alıntıladığınız tüm kaynakları belgelediğiniz yerdir.
 

MAKALEYİ PARLATMA

Makalenizin ilk taslağını yazdıktan sonra, bir iki gün mola verin ve sonra okuyun, böylece zihniniz dinlenmiş halde okumuş olursunuz. Makalenizi geliştirmek için, cümleleri yeniden sıralamak, fazladan bilgi eklemek veya argümanlarınıza değer katmayan cümleleri çıkarmak gibi gerekli olduğunu düşündüğünüz değişiklikleri yapın.

Mümkünse başka bir kişiden yazım, dilbilgisi ve açıklık için makalenizi gözden geçirmesini isteyin. Kaçırmış olabileceğiniz küçük hataları yakalamak için ikinci bir göz yardımcı olur.

Faydalı İpucu: Cümlelerinizin net olduğundan emin olmak için denemenizi yüksek sesle okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim
Nasıl Etkili Ders Çalışılır: Başarı İçin 12 Sır

Sınavlara uygun bir şekilde organize...

ezber teknikleri
Ezber Yapma Teknikleri

Hafıza Teknikleri Ders çalışırken veya...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir