Bilgisayar nasıl temizlenir?

Diziüstü bilgisayarlarımız yani laptoplarımız sürekli kullanıldığı için çok kirli olabiliyor ve çok fazla bakteri ve virüs taşıyabiliyorlar. Bu da sağlığımız için -özellikle korona virüsten dolayı- çok fazla risk taşıyor. Laptop temizlemek bu günlerde dikkat edilmesi gereken şeylerin başında geliyor.

Anlatacağımız yollar ile diz üstü bilgisayarınızı çok güzel bir şekilde temizleyebileceksiniz. Ellerimiz mikropları ve virüsleri taşımamızın en kolay yolu olduğu ve ellerimizle bilgisayarımıza dokunduğumuz göz önüne alındığında, düzgün bir şekilde bilgisayar temizliği yapmamız çok önemlidir.

Laptop bezle temizlemek

Bu yüzden size dizüstü bilgisayarınızı nasıl temizleyeceğinizi göstereceğiz. Bilgisayarımızı dezenfekte etmenin bir diğer avantajı da virüslerin ve bakterilerin laptop yüzünden her yere dağılmasını engelleyeceğiz. Laptop temizlemek ve dezenfekte etmek virüsler açısından çok önemlidir.

Başlamadan önce ellerinizi yıkayın ve virüs ve bakterilerden kurtulun. Dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve fişini prizden çekin.

1. Laptop’u Süpürge İle Temizlemek

Bilgisayarınızdaki tozlardan kurtulmak için, elektrikli süpürgenin varsa ince ucunu kullanarak dizüstü bilgisayarın klavyesine ve deliklerine tutarak tozları çekebilirsiniz. Ama ekranı süpürge ile temizlemeyin zira sorunlar çıkabilir. LCD ekranlar kırılgandır ve fırça tarafından çizilebilir.

Şu videoyu izleyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Elektrikli süpürgenin ayar düğmesi varsa en düşük ayarda kullandığınızdan emin olun. Sadece tozları çekeceğiz diğer tuşlara ve donanımlara zarar vermek istemezsiniz. Laptop temizlemek ve dezenfekte etmek klavyeden başlar.

Klavyenin yanı sıra, dizüstü bilgisayarınızdaki hoparlör deliklerini ve havalandırma deliklerini de süpürge ile çektiğinizden emin olun. Burada biriken tozlar bilgisayarınızın ısınmasına açar ve bilgisayarınız yavaşlar.

2. Laptop Klavye Temizlemek

Temiz bir dizüstü bilgisayar yani laptop istiyorsanız bir sonraki adım temiz bir klavyedir. İlk adımda klavyemizi süpürmüştük şimdi ise silerek daha temiz hale getireceğiz.

Laptop temizlik jeli kullanarak başlayabilirsiniz. Bu jel yapışkan, kauçuklanmış bir madde, tuşlarınız arasında sıkışmış parçacıklar ve kalıntıları çıkarmak için klavyenizin üzerine koyup biraz bastırabilirsiniz. Bu temizlik jelini dizüstü bilgisayarınızdaki hoparlör deliklerinin üzerine de koyup yuvarlayıp temizleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  İnternet Hızlandırma Yolları 2020

Klavye temizleme hamurunu kullandıktan sonra, bir temizlik bezini çok az nemlendirin (ıslatmayın) ve laptop klavyenizi onunla silin. Tuşlara bulaşmış olan lekeler, bakteriler ya da virüsler olabilir. Özellikle korona virüs için klavye gibi çok dokunulan yerleri güzelce dezenfekte etmelisiniz.

3. Laptop Girişleri Temizlemek

Temizlik hamuru (jeli), dizüstü bilgisayarınızın bağlantı noktalarını da çok güzel bir şekilde temizler. Bu temizlik hamuru her deliğe girerek oradaki tozları kendi üstüne yapıştırıyor. Gerçekten mucizevi bir ürün.

Bilgisayar temizleme jelini kullandıktan sonra bir pamuklu çubuk alarak bağlantı noktalarınızı yavaş ve dikkatli bir şekilde güzelce temizleyebilirsiniz. Laptop temizlemek buraları da kapsar.

Az bir alkolle veya kolonya ile çubuğu ıslatarak (çok az) delikleri temizleyebilirsiniz. Alkol çok çabuk buharlaşacağı için bir sorun çıkmaz ama yinede dikkatli olmakta fayda var.

Ayrıca alkollü bir bezle ya da bir mendili alkol ile ıslatıp klavye ve farenizi de dezenfekte edebilirsiniz.

4. Dizüstü Bilgisayar Ekran Temizliği

Ekran, dizüstü bilgisayarınızın hassas parçalarından biridir, bu yüzden laptop ekranı temizlerken çok dikkatli olmakta fayda var. Bir bezi kolonya ya da alkolle nemlendirin ve yavaş bir şekilde ekranı silebilirsiniz. Bu işlemi nemli bir bez ile de yapabilirsiniz.

Bilgisayarınız dokunmatik ekran ise alkol kullanmazsanız daha iyi olur. Alkol dokunmatik ekran yüzeyini bozabilir ya da zamanla aşınmasına yol açar. Bunun yerine nemli bir bez ile silebilirsiniz.

5. Bilgisayar Dezenfekte Etmek

Kolonyalı bir mendil ya da sizin alkol döktüğünüz bir bez işinizi görebilir. Mikrofiber bir bezi alkol ya da kolonya ile nemlendirin ve dizüstü bilgisayarınızın her yerini silin (klavye, hoparlör delikleri, havalandırma delikleri, bağlantı noktaları). Yani elinizin dokunduğu yeri silmeniz gerekli ki virüs ve mikrop kalmasın.

Alkol içeriği gereği dizüstü bilgisayarınızın yüzeyindeki lekeleri, mikropları ve korona virüslerini dezenfekte etmeye yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir!  En İyi Bilgisayar Hızlandırma Yolları

Alkol ya da kolonya yüzeylerden hemen buharlaşır ve bir kez dizüstü bilgisayarınızı dezenfekte etmek ve temizlemek için mükemmel bir maddedir.

Dizüstü bilgisayarınızı düzenli olarak, özellikle de bu korona virüs zamanlarında temizlemek çok iyi olacaktır. Covid-19 salgını sırasında bir önlem olarak, dizüstü bilgisayarınızın başına oturmadan önce (özellikle dışardan geldikten sonra) ellerinizi daima yıkamalı ve haftada en az bir kez alkol ya da kolonya ile silmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji
En İyi Uyku Uygulaması

Uyku sorunu mu yaşıyorsunuz? Daha...

LG yeni telefonu adını açıkladı: LG Velvet

Teknoloji devi LG markası bu...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir