Tarih

1 Mayısta Ne Oldu? Neden Bayramı?

1 Mayıs ne günü ? Peki neden İşçi Bayramı deniyor ? İşçi Bayramı, her yıl 1 Mayıs tarihinde kutlanan ve 1894’ten beri Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde işçi bayramı olarak kutlanan bir gündür. 1 Mayısta ne oldu neden işçi bayramı ?

1 Mayısta Ne Oldu?

Uluslar arası işçi günü veya işçi bayramı olarak bilinen bu gün pek çok ülkede bayram olarak kutlanır ve 1 Mayıs resmi tatil ilan edilir.

1 Mayıs neden işçi bayramı oldu diye baktığımızda bu gün ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. 19. Yüzyıl’da Chicago şehrinde sendikaların o zamanki mücadelelerinde ve işçilerin hakları için savaştığı o günlerde bu günün önemi arttı.

19. yüzyılın sonlarında sosyalistler ve komünist sendikalar 1 Mayıs trihini Uluslararası İşçi Bayramı olarak ilan ettiler.

İşçi Bayramı Nedir?

İşçi Bayramı, işçi sınıfının mücadelelerini ve işçi sendikalarının çabalarının anılmasını sağlayan uluslararası bir bayramdır. 1 Mayısta ne oldu?

Uluslararası İşçi Bayramı 1889’da Paris’teki ilk Uluslararası Sosyalist Kongresi’nde, 1886 yılında ise grevci sendika çalışanları ile Chicago polisi arasında kanlı bir çatışma olan Haymarket Meselesini anmak için resmen bayram olarak tanındı.

ABD’de olan şiddetli protestoların ardından, 1904 Sosyalist Kongresi, Mayıs Günü’nde tatil ilan etti.

Haymarket Olayı nedir?

1936 yılında New York’ta 1 Mayıs geçit töreninde kadın işçiler

1 Mayısta Ne Oldu? diye sorarsak. Sanayi devriminden sonra fabrika çalışanları güvensiz koşullarda günde 16 saate kadar çalışmak zorunda kalıyorlardı. Sendikalar ortaya çıktıktan sonra örgütlenme başladıkça, mesai saatinin sekiz saate inmesi için çalışmalar yapmaya başladılar. 1 mayıs neden bayram?

İşte 1 Mayıs ne zaman tatil oldu ve 1 mayıs ne tatili ? sorunun cevabını vermeye başlıyoruz. Organize Ticaret ve İşçi Sendikaları Federasyonu 1 Mayıs 1886’da mesailerin sekiz saate inmesi için bir karar yayımladı. Sendikalar destek için genel bir grev düzenledi ve yüz binlerce işçi ülke çapında protesto ve mitingler düzenledi. Tahmini olarak 30.000 ila 40.000 kişi sokağa çıktı.

Peki 1 mayıs nedir? Barışçıl bir protesto olarak başlayan bu gösteriler hızla kanlı bir şiddete dönüştü. 3 Mayıs tarihinde protestocu işçiler ile fabrikadan ayrılmaya çalışan bir grup grev kırıcı karşı karşıya geldi, polis kalabalığa ateş ederek en az iki kişiyi öldürdü.

1 Mayıs neden işçi bayramı? Bu olaylardan sonra alınan kararlar neticesinde bu tarih işçi bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 1 mayıs ne oldu sorusunun cevabını paylaşmaya çalıştık.

1 Mayısta ne oldu? Neden Bayram?

1 Mayıs ilk olarak ABD’de ortaya çıkan bir tatildir. Daha sonra uluslar arası özellik kazanarak tüm dünyada bayram ve tatil olarak kutlanmaktadır.

1886 da sendikaların işçilerin hakları için protesto ve grevlerinin neticesinde bazı olaylar meydana gelmiş ve ölen insanlar olmuştur. O tarihlerde günlük mesai saatleri 16 saatlere kadar çıkıyordu ve sendikalar bu mesai saatlerini 8 saate indirmeye çalışıyordu. 1 Mayısta ne oldu sorusunun da cevabı budur.

1 Mayıs neden tatil? Çıkan olaylar sonucunda ölen insanları anmak için bu tarih tatil ilan edildi ve tüm dünyada kutlama programları ile anılmaya devam ediliyor.

Türkiye’deki Kanlı 1 Mayıs: 1977

Kanlı 1 Mayıs ne oldu? 1977 yılında işçi bayramı kutlamaları sırasında Taksim meydanında 34 kişinin yaşamını yitirmesi ve 136 kişinin de yaralanmasıyla gelişen olaylardır.

Kanlı 1 Mayıs olan olaylar hakkında aşağıdaki videoyu izleyebilisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı