Öğretim İlke Ve Yöntemleri

Balık Kılçığı Tekniği (Ishikawa Diyagramı)

Kpss öyt Ishikawa diyagramında aslında neden-sonuç şeması da diyebiliriz. Bir sorunu çözmek için yol haritası görevi görür. Balık kılçığı diyagramında asıl amaç, ayrıntılı bir şekilde neden-sonuç ilişkisi ortaya koymaktır. Kpss konusu aşağıda anlatılmıştır.

Ishikawa Diyagramı veya balık kılçığı tekniği, bir problem durumu için birçok olası sebebi belirtir. Beyin fırtınası tekniği kullanılırken de kullanılır.

Hangi Durumlarda Kullanılır?

  • Bir problemin nedenlerini saptamak ve belirtmek için,
  • Düşünceler monotonlaştığı ve yeni düşüncelere ihtiyaç duyulduğu zaman.

Balık Kılçığı Örneği

balık-kılcıgı
balık-kılcıgı

Balık kılçığı tekniğinde ihtiyaç duyulan materyaller sadece yazılabilir bir yüzey ve kalemdir. Bir problemin ne olduğu hakkında saptamalar yapmak ve üzerinde anlaşmak için kullanılır.

Elimizde olan beyaz tahta veya kağıdın tam ortasına problem durumu yazılır, Problemin etrafı çerçeve içerisine alınır ve aynı hizada ok çizilir.

  1. İlk adımda problemin bilinen nedenleri hakkında beyin fırtınası yapılır. Eğer bu başlangıç zor gelirse genel başlıklar kullanılabilir,
  2. Sebep alt başlıkları ana ok çevresinde alt dallara ayrılarak yazılır.
  3. Sorunun olabilecek tüm nedenleri için beyin fırtınası yapılabilir. “Neden böyle bir durum ortaya çıktı?” diye bir soru yöneltilebilir. Düşünceler ortaya çıkmaya başladığında ve cevap verildiğinde, tekniği yöneten bu fikirleri uygun kategoriye yazar. Bazı sebepler eğer birden fazla kategori ile ilişkiliyse tekrar yazılabilir.
  4. “Neden böyle bir durum oluştu?” diye her sebep için tekrar ayrı ayrı soru sorulur. Nedenleri dallara ayırmak için ise alt nedenler yazılır. “Neden?” diye sorulmaya devam edilir ve daha derin seviyelerde sebepler üretilir. Dalların katmanları ise nedensel ilişkileri işaret etmektedir.
  5. Grup fikirleri sona erdirdiği zaman, fikirlerin az olduğu yerlere konsantre olunur. Yeni fikir üretilmeye çalışılır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı