Bilgisayar Oyunları

Valorant Fps Arttırma

Valorant Ayarları 2020

Bilgisayar Oyunları kategorisinde yeni yeni popüler olmaya başlayan bir oyun “ValorantRiot Games firmasının geliştirdiği ücretsiz bir fps oyunudur. Oyun çıktığı tarihten itibaren büyük bir oyuncu kitlesine ulaştı ve şu sıralar Cs:Go oyununa bir rakip olarak görülüyor. Valorant zaman zaman bazı bilgisayarlarda kasma sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Bunun nedeni ise Valorant fps sorunudur. Peki valorant fps arttırma nasıl yapılır? Bunun bilgisayarı temizlemek ya da valorant oyun içi ayarlar gibi bir çok yolu vardır. İsterseniz uzatmadan gelin Valorant fps arttırma 2020 yollarımıza geçelim.

Valorant Oyun İçi Ayarlar

Valorant oyununda fps arttırmanın en iyi yolu oyun içi görüntü ayarlarını ve oyun içi optimizasyon ayarlarını çok iyi yapmaktır. Bunun için oyunumuzu açtıktan sonra aşağıdaki adımları takip edelim. 2020 için en güncel ayarlar.

1) Valorant Grafik Ayarları

valorant görüntü ayaları
valorant görüntü ayaları

Oyuna girdikten sonra sağ üst köşeden “Valorant” yazısına tıklayalım ve Grafik Kalitesi‘ne gelelim.

 • Kenar yumuşatmalarını kapatalım.
 • Eşyönsüz filtreleme seçeneğini ise “1x” yapalım.
 • Eğer bilgisayarınız Valorant oyununda çok kasıyor ise ekran çözünürlüğünü en düşüğe alalım. Sadece fps yükseltmek istiyorsanız çözünürlük ayarına dokunmayın.
 • Görüntü ile ilgili olan diğer seçenekleri de en düşük konuma getirelim.

2) Valorant Fps Kısıtla

Eğer normal bir bilgisayarınız ve ekranınız varsa yani oyuncu ekipmanlarına sahip değilseniz lütfen fps’i 60’a sabitleyin. Çünkü yüksek bir fps değeri bilgisayarınızı çok fazla yoracaktır ve haliyle bu da bilgisayarınızın ısınmasını sağlayacaktır. Fps drop (Anlık donma) sorunu yaşamak istemiyorsanız fps sabitlemenizde fayda var. 2020 yılı için en güncel ve kesin fps arttırma yolları bu yazıda verilmiştir.

Ben illaki fps arttırmak istiyorum diyorsanız “Fps Kısıtla” seçeneklerini kapalı olarak seçebilirsiniz.

Valorant Fps Arttırma Bilgisayar Ayarları

1) CPU 0 Ayarı

Valorant bilgisayarınızda açıkken yani çalışıyorken masaüstüne dönüyoruz ve görev yöneticisini açıyoruz sırasıyla aşağıdaki yolları izliyoruz.

 • Görev Yöneticisi içinde Valorant’a sağ tıklayıp ayrıntılara git seçeneğine tıklıyoruz.
 • Sizi yönledirdiği pencereden yine seçili olan Valorant’a sağ tıklıyoruz ve “Benzeşmeyi ayarla” yazısına tıklıyoruz.
 • Açılan pencereden “Cpu 0” seçili haldeyse tiki kaldırıyoruz ve Tamam’a basıyoruz.
 • Cpu 0’ı kapatmanız halinde bilgisayarınız Valorant oyunu için yüksek öncelik tanıyacaktır ve oyun kasma sorunu olmadan çalışacaktır.
 • Valorant kasma sorunu çözüm yolu böyle giderilebilir. Bu yol ile %30’a kadar bir valorant fps arttırma yapabilirsiniz.

2) Valorant Uyumluluk Ayalama

Valorant kasma sorunu çözüm yollarından bir tanesi de oyunun uyumluluk problemlerini gidermektir. Bunun için C:\Program Files\Riot Games\ VALORANT \live\Shooter Game\Binaries\Win64 klasörüne aşağıdaki resimdeki gibi ulaşıyoruz.

 • Vaorant oyununun simgesine sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine basıyoruz ve uyumluluk sekmesine geçiyoruz.
 • Uyumluluk Modu kısmından kendi işletim sisteminizi seçebilirsiniz.
 • Aşağıdaki kısımdan ise Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırak seçeneğini açıyoruz ve tamam diyoruz.

3) Masaüstü Temizliği Yapmak

Bilgisayarınızdaki masaüstü kısmı ilk açılan ve sürekli yenilenen bir bölümdür. Bilgisayarınızın bu görünen yüzünü temizlemek, gereksiz dosyaları silmek size bir çok fayda sağlayacaktır. Hatta masaüstüne yeni bir klasör açıp bütün dosyalarınızı oraya atabilirsiniz. Valorant kasma sorununu çözmek için iyi bir adımdır.

4) Masaüstünü Tek Renk Yapmak

Bir önceki konu başlığında da belirttiğim gibi masaüstü sürekli işlem gören bir birimdir. Siz masaüstüne her döndüğünüzde yenilenir ve bu da haliyle bilgisayarınızı gereğinden fazla yorar. Oyunların geç açılmasına ve kasmasına neden olur. Arka planınızda bir fotoğraf ya da resim yerine tek bir renk kullanmanız size çok büyük hız kazandıracaktır, çünkü masaüstünüze geldiğinizde bilgisayarınız o görüntüyü yüklemeye çalışır ve bu da fps düşmesine ve bilgisayarınızın çok yavaşlamasına neden olur. Valorant kasma sorunu da bundan kaynaklanıyor olabilir.

İlginizi Çekebilir!

9 Adımda Fps Arttırma

5) Odaklanma Yardımını Kapatmak

odaklanma yardımı kapatmak

Wimdows 10’da yeni özelliklerden olan Odaklanma yardım ayarları isimli kısım oyundayken alt+tab hızınızın artmasına etki eder ve fps düşmesine sebep olur. Aramaya Odaklanma yardımı yazıp tüm maddeleri kapalı yapmalıyız. Bu hem valorant kasma sorununu çözecek hemde diğer oyunlarda da size fayda sağlayacaktır. Valorant fps arttırma 2020 yılı için de iyi bir adımdır.

6) Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Siz farkında olmasanız da bilgisayarınızda başka işlerle meşgul olurken ve oyun oynarken arka planda çalışan uygulamalar bilgisayarınızı yorar ve fps düşmesine sebep olur bu da oyunun donmasına ve kasmasına yol açar. Ctrl+Alt+Del yaptıktan sonra görev yöneticisine girelim ve üstteki sekmelerden → Başlangıç yolunu izleyerek gereksiz uygulamaları devre dışı bırakalım. Devre dışı bıraktığımız uygulamalar başlangıçta direk olarak açılmaz ve bilgisayarınızın kasma sorunu hallolur. Bu yöntem sayesinde gözle görülür bir şekilde valorant fpst arttırma sağlanır.

7) Valorant Ekran Kartı Ayarları

ekran kartı performansı

İlk adım olarak bilgisayarınızdan masaüstündeyken sağ tıklayıp, Nvidia Denetim Masasına girelim ve “Görüntü Ayarlarını Ön Ayarla Yap” isimli sekmeden alttaki çubuğu performans kısmına getirelim. Bu görüntü kalitesini bir nebze düşürecektir ama çok daha fazla fps almanızı sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı