Windows 11 Piyasaya Çıkması Mümkün mü?

Windows 11’in geliştirilmemesinin sebebi ne? Birçok insan tarafından bu sorunun yanıtı hala merak ediliyor. Bugün tüm bu soru işaretlerini size söz verdiğimiz gibi gidermeye çalışacağız. Jerry Nixon adlı bir Microsoft çalışanı yapmış olduğu açıklamada yeni bir Windows sürümü çıkarmayı düşünmediklerini belirti. Bu açıklama birçok kişiyi şaşırttı çünkü Microsoft bunun öncesinde belirli aralıklarla yeni Windows sürümleri çıkartmasına alışmıştık. Peki Microsoft’un Windows 11 gibi yeni bir sürüm geliştirmiyor olmasındaki altı yatan neden nedir? Yazımıza başlamadan önce Windows 10X hakkındaki yazımıza hızlıca ulaşabilirsiniz. Konumuzun herkese yararlı olması dileğiyle.

Windows 11 Gelmeyecek mi?

Biraz eskiye gidecek olursak hatırlarsanız Microsoft 2012 yılında çıkardığı Windows 8 sürümünde birçok kullanıcı tarafından tepkiler almıştı. Bunun nedeni ise Windows 95’den beri olan başlat menüsünü, Windows 8’in içinde bulamadıkları içindi. Microsoft bunun yerine bir başlangıç menüsü koymuştu ve metro style arayüzünü kullanmışlardı. Fakat tepkiler çığ gibi artınca Windows 8’in içine başlat menüsü koymaya karar verdiler. Ancak Windows 8 tamamen kötü değildi mesela ARM mimarisini destekliyor oluşu onu iyi kılan bir özellikti. Bunu neden anlatıyoruz çünkü Microsoft bu konuda önemli bir ders almıştı. Kullanıcılar öncesinde belli aralıklarda çıkan Windows sürümleri için hatırı sayılacak paralar döküyordu. Fakat kullanıcılarda doğal olarak bu paralara değecek yeni özellikler beklemekte. Microsoft için bu zor olmaya başladı çünkü çıkardıkları her sürümde daha üretken, yenilikçi ve yaratıcı olmak zorundalar. Elbette böyle bir şeyde o kadar kolay değil. Bunun cezasını da zaten Windows 8 sürümünde çektiler. Bir daha böyle bir olay yaşamak istemedikleri için Windows 10 ile devam etmeye karar verdiler.

Microsoft için Windows 10 harika bir gönül alma aracı oldu. Windows 8’de olan eksiklerini başarılı bir şekilde kapattılar. Bu sayede zaten Windows 10 en çok kullanılan sürüm oldu. Hatta 2020 yılından beri kullanıcı sayısına bakarsak 1 milyarı cihazı geçtiği söylenmektedir. Bu sayede dünyada en çok kullanılan işletim sistemi Windows oldu. Pazar payına bakarsak pastanın %70’ini Microsoft sahipleniyor. Tüm bu başarı Microsoft’un yeni bir işletim sistemi geliştirmemesi için bir neden. Bunun nedeni zaten ellerine oldukça popüler bir Windows sürümü olması. Windows 11 geliştirerek zirveden düşme riskini almak istemedikleri için ellerindeki sürümün meyvelerinden yararlanmaya hala devam ediyorlar. Bu yüzden şunu belirtmek isteriz ki Microsoft ne yazık ki Windows 11 gibi bir işletim sistemi çıkarmayacak. Fakat yinede böyle haberler almak için bakabileceğiniz en iyi yer kesinlikle Microsoft’un bizzat kendisi web sitesi olacaktır. Arada bir göz atabilirsiniz.

Windows 10 Ölümsüz Olacak!

Windows 10’un değişmeyecek olması onu hep aynı göreceğimiz anlamına gelmiyor. İlerde şuan ki gördüğümüz Windows 10’dan çok daha farklı olabilir. Microsoft’un söylediğine göre Windows 10 hep güncel ve modern olmaya devam edecek. Gelecekte’de 1 milyar cihaz sayısını fazlasıyla geçeceğinden eminiz. Fakat maalesef henüz yeni bir Windows sürümü çıkması mümkün değil. Belki bazıları Windows 10X ile bu ideayı ortaya atabilir fakat önceki makalemizde yazdığımız gibi Windows 10X’in yapılış amacının çok farklı olduğunu ve temelinin yine Windows 10 ile yapıldığını belirtmek isteriz. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz üst kısımda verdiğimiz linke tıklayarak önceki makale konumuza hızlıca ulaşabilirsiniz.

Şimdilik bizden bu kadar daha fazla yazı ve konu istiyorsanız bunu bize belirtebilirsiniz. Ayrıca seveceğinizi düşündüğümüz birçok farklı makale konusu mevcut. Tüm bunlardan yararlanmak için web sitemizden kolayca bu yazılara ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar herkese görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir