Pardus Kullanımı Kolay mı? Türk Yapımı İşletim Sistemi!

Pardus kullanımı oldukça kolay olan yerli bir işletim sistemidir. İsmini ise Anadolu parsından almaktadır. İlk yerli işletim sistemi unvanı Pardus’a verilmektedir. 2003 yılında piyasaya çıkan Pardus, 2005 yılında ilk kararlı sürümü ile ortaya çıkmıştır. TÜBİTAK ve UEKAE enstitüsü ile geliştirilen bu işletim sistemi bugüne kadar piyasaya birçok farklı sürüm ortaya çıkardı. Pardus işletim sistemi, kurulumu basit, kullanıcı dostu ve dil seçenekleri ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca kurumsal sürümleri ile iş hayatında’da iş görebiliyor. Birçok devlet kurumu ve şirket Pardus ile vakit geçirmeye şimdiden alıştı. Yavaştan evdeki cihazlara’da yayılmaya başladı. Pardus bazı profesyonel ihtiyaçları maalesef karşılayamıyor. Fakat temel masaüstü ihtiyaçlarını gidermeye çalışanlar için oldukça faydalı bir sistem.

Pardus Kullanımı Artmaya Başlıyor!

Pardus işletim sistemi kullanım sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmekte. Birçok devlet kurumu ve Üniversiteler Pardus kullanmaya fazlasıyla alıştı. Ayrıca günlük kullanım için oldukça işe yarayan Pardus, birçok kullanıcının ilgisini çekmeyi başarmış gibi gözüküyor. Fakat seveni gibi sevmeyeni’de elbette mevcut. Pardus’un eğer Türkiye’de kullanım sayısı artmaya devam ederse yazılımsal konuda dışa olan bağımlılığımız aynı şekilde azalabilir. Fakat maalesef bazı profesyonel işleri karşılayamıyor. Ayrıca oyun ile arası pek iyi sayılmaz. Fakat bu sadece Pardus ile alakalı bir durum sayılmaz. Linux işletim sistemlerinin geri kalanları’da oyun ile arası fazla yoktur.

Pardus Kullanmak İçin Sebepler Nelerdir?

Pardus Kullanımı Ücretsiz Olan İşletim Sistemi!

Pardus kullanımı Windows gibi işletim sistemlerinin aksine ücretsizdir. Bu yazılımlar yabancı ülkelere ait olduğu için verilen parada yurt dışına gider. Windows lisansına ortalama 1500 TL veya daha fazla miktarda para verilir. Bu hesap kitap işlemini birde Üniversite ve Kurumlarda hesaplarsak sonuç korkunç olabiliyor. Ofis gibi işlemleri Pardus işletim sisteminde ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yazılım konusunda yurt dışı odaklı olmak ülke ekonomisine zararlı olabilir. Ülke nüfusunun çoğu Pardus gibi yerli yazılımları kullanmayı tercih ederse, birçok maddi konuda kar edebiliriz.

Pardus Güvenli Bir İşletim Sistemi!

Pardus kullanımı güvenli bir işletim sistemi olduğu için kullanıcılar tarafından tercih edilebiliyor. Linux tabanlı bir sisteme sahip olduğu için çoğu zararlı yazılım türlerinden etkilenmiyor. Bu sayede biz kullanıcıları bekleyen herhangi bir tehdit mevcut değil. Fakat bu Pardus’u tamamen güvenli yapmaya yetmez. Çünkü bu işletim sistemini en nihayetinde insanlar tarafından yapılmıştır. Fakat çoğu zararlı yazılım Windows işletim sistemi için geliştirildiğinden Pardus ve diğer Linux tabanlı işletim sistemleri bu durumdan etkilenmiyor. Windows’da korunmak için ise ekstra güvenlik programlarına ihtiyaç duyulmakta. Elbette bu programların çoğu ise fazlasıyla pahalı olabiliyor. Ayrıca Pardus işletim sistemi açık kaynak olduğu için arkasında neler döndüğünden haberimiz oluyor. Fakat Windows için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Çünkü Windows kapalı kaynak kodlu bir sisteme sahiptir.

Pardus İhtiyaçları Karşılayabilecek Bir İşletim Sistemi!

Pardus kullanımı kolay olan bir işletim sistemidir. Windows’da yaptığınız çoğu işleri Pardus’da yapabilirsiniz. Kurumsal ve günlük kullanım için fazlasıyla uygun bir işletim sistemi. Fakat oyun ve grafik tasarım gibi bazı profesyonel ihtiyaçları karşılamak için maalesef uygun bir sisteme sahip değil. Fakat haberleşme ve İnternet’te sörf yapma gibi ihtiyaçları sizler için karşılayacaktır. Eğer sizde Pardus kullanmaya ikna olduysanız buradan kolayca işletim sistemini kurabilirsiniz.

Yazımızın sonlarına gelmiş bulunuyoruz. Blog sitemizde seveceğini düşündüğümüz birçok farklı içerik mevcuttur. Web sitemize göz atarak bunlara kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca yerli bir bilgisayar oyunu olan Sabotaj hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar herkese görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir