Fps Ölçme Yolları! Fps Göstergesi Nasıl Açılır?

Fps bilgisayarınızda genelde oyun oynarken bilinmesinin yararlı olduğu “Saniyedeki Kare Sayısı” miktarıdır. Oyun oynarken fps değeriniz çok düşükse oyundaki akıcılık da o kadar kötü olur, bilgisayarınız kasabilir ya da takılabilir. Oyun zevkini tam olarak yaşayamazsınız. Fps yüksek veya sabit kaldığı zamanlarda oyun daha akıcı ve rahat olarak oynanabilir. Bu yazımızda fps öğrenme, fps gösterme ve fps ölçme yollarını farklı yollar ile sizlere anlatacağız.

Bir bilgisayar oyununun FPS değerini görüntülemek artık çok kolaylaştı. Steam, GeForce Experience gibi yazılımlar sayesinde fps ölçebilirsiniz. Oyununuzun FPS’ini ölçtükten sonra fps arttırma yolları isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Steam Fps Ölçme

Valve şirketi kısa bir süre önce Steam arayüzüne fps ölçmeye yarayan bir bölüm ekledi. Hiç bir oyun açık değilken Steam> Ayarlar> Oyun İçi yolunu takip edin. “Oyun İçi FPS sayacı” isimli kısımdan göstergenin yer alacağı konumu seçin ve kaydedin.

fps ölçme
Fps ölçme

Bu sayaç sayesinde her zaman fps ölçme yapabileceksiniz. Kısmen saydım olan bu sayaç göze batmaz ve oyun zevkinizi etkilemez.

fps görme
fps gösterme

Steam da yer alan bu özelliği başka oyunlarda da kullanabilirsiniz. Bunun için Steam programı içerisinden Oyunlar ve ardından kütüphane yolunu izleyerek Steam dışı bir oyun ekleyin ve aynı ayarları orada da yapın.

NVIDIA GeForce Experience ile Fps Ölçme

NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız, NVIDIA GeForce Experience isimli program aracılığıyla oyun içi bir FPS ölçme de yapabilirsiniz. Bunun için Uygulamada, “Ayarlar” düğmesini tıklayın.

nvidia fps gösterme

“Paylaş” bölümünde, paylaşım özelliğinin açık olduğundan emin olun ve ardından oradaki “Ayarlar” düğmesine tıklayın.

nvidia ayarlar

Ayarlar kısmı açıldığı zaman, “Katmanlar” düğmesini tıklayın.

Açılan pencere de, “FPS Sayacı” sekmesini seçin ve oradan FPS sayacınızı ekranın neresinde görmek istiyorsanız orayı seçin. Fps ölçmek için devam edin.

GeForce Experience isimli programı kullanıyorsanız, farklı oyunların grafik kartınızda en iyi şekilde çalışması için NVIDIA tarafından önerilen ayarları otomatik olarak seçmek için NVIDIA’nın önerdiği oyun profillerini de kullanabilirsiniz. NVIDIA daha iyi bir oyun zevki yaşamanız için en iyi ayarları kendisi yapıyor ve uyguluyor.

İlginizi Çekebilir!  Android İçin En İyi Ücretsiz Oyunlar!

Oyun İçi Fps Göstergesi Açma Yolları

Günümüzde çoğu yeni çıkan oyunda anlık olarak fps ölçme yapabilmeniz için bir takım ayarlar mevcut. Bazı oyunlarda bu seçenekleri bulmak zor olsa da aşağıdaki yolları deneyerek açabilirsiniz. Aşağıdaki anlatılan seçeneklerden bazılarını deneyerek oyun içi ayarlardan fps gösterme yapabilirsiniz.

 • Video veya Grafik Seçenekleri.  Oyunun video veya grafik ayarları ekranında “FPS’yi Göster” seçeneği olabilir. Bu seçenek “Gelişmiş” menüsünün içinde de olabilir.
 • Klavye kısayolu.  Bazı oyunlarda fps göstermek için klavyeden bazı tuşlara basmanız gerekebilir. Örneğin Minecraft isimli oyunda hata ayıklama ekranını açmak için F3’e basmalısınız. Bu ekran FPS değerinizi ve diğer ayrıntıları gösterir.
 • Konsol Komutları.  Çoğu oyunda, komut yazabileceğiniz pencereler bulunur. Bu konsol penceresini açmak için oyun içinden bir seçeneği aktif etmeniz gerekebilir. Örneğin, DOTA 2 oynuyorsanız, geliştirici konsolunu açabilirsiniz (önce ayarlardan bu konsolu etkinleştirmeniz gerekir) konsola cl_showfps 1 komutunu yazarsanız anlık fps ölçümü yapabilirsiniz.
 • Başlangıç ​​Seçenekleri.  Bazı oyunlar, oyunu başlatırken etkinleştirmeniz gereken özel bir başlangıç ​​seçeneği gerektirebilir. Bunu, oyunun masaüstünü veya Başlat menüsü kısayolunu değiştirerek yapabilirsiniz. Steam veya Origin gibi bir başlatıcıda, bir oyunun özelliklerine de gidebilir ve seçeneklerini buradan değiştirebilirsiniz. Steam’de bir oyuna sağ tıklayın, Özellikler’i seçin, Genel sekmesinin altındaki Başlatma seçeneklerini ayarla’ya tıklayın ve oyunun gerektirdiği seçenekleri girin.
 • Yapılandırma Dosyaları.  Bazı oyunlar, bir tür yapılandırma dosyasında gömülü gizli bir seçeneği etkinleştirmenizi gerektirebilir. Bir oyun bunu gerektirmese bile, bundan yararlanabilirsiniz. Örneğin, her zaman anlık FPS değerini görmek isteyen DOTA 2 oyuncuları, oyunun autoexec.cfg dosyasını cl_showfps 1, oyun her başladığında komutu otomatik olarak çalıştıracak şekilde değiştirebilir.

Fps Ölçme Programı

Fraps isimli fps ölçme programı sayesinde oyunlarınızın anlık fps değerini ölçebilirsiniz. Steam ve Nvidia programları ile fps ölçemediyseniz bu yazılımı kullanabilirsiniz. Bu program aslında bir video kayıt uygulamasıdır ancak fps göstermek için video kaydetmenize gerek yok. FRAPS isimli siteden programı indirebilirsiniz.

Programı kurun ve başlatın. Grafik ayarlarına erişmek için yukarıdaki FPS sekmesine tıklayın. FPS sayacı varsayılan olarak etkindir ve F12’ye basmak fps gösterme sayacınızı ekranınızın sol üst köşesine getirecektir. Kısayol tuşunu değiştirmek, farklı bir ekran köşesi belirlemek veya kaplamayı gizlemek için “FPS” sekmesinin sağ tarafındaki ayarları kullanın.

Ayarlarınızı yaptıktan sonra, FRAPS’ı çalışır durumda bırakın ve oyuna girin. Oyun açıldığı zaman F12 tuşuna basarak fps ölçme işlemi yapabilirsiniz.

One thought on “Fps Ölçme Yolları! Fps Göstergesi Nasıl Açılır?

 • Ekim 18, 2020 tarihinde, saat 8:54 pm
  Permalink

  Bir öneriyle geldim ve çok işime yaradı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgisayar Oyunları, Oyunlar
Pubg Haritaları Araba ve Loot Yerleri

Pubg haritaları oyuncuların birbirlerine karşı...

Phantom Doctrine 2: The Cabal Oyunu Hakkında Bilgi!

Phantom Doctrine 2: The Cabal,...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir