Deprem Nasıl Oluşur?

Deprem nedir ve nasıl oluşur, sorularına cevap vermek gerekirse, yer kabuğu üzerindeki fay adında olan kırıklarda meydana gelen depremler, kayanın kırılgan özelliğinin ani basınç değişimleriyle kırılmasıyla ortaya çıkar.

Basınç değişimlerinin temel sebepleri arasında; gerilme, sıkışma ve bükülme gösterilebilir.Kayalık bir alanda oluşan ani gerilmeler kayanın en zayıf noktasında gerçekleşerek yeni fay oluşumlarının ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Gerilmenin oluşmasıyla birlikte açığa çıkan ve çok yüksek bir enerjiye haiz olan hareketlilik zelzele nasıl kaynaklanır sorusunun en sıradan cevabıdır.

Yer Yüzündeki Kayalarda da Fay Hattı Olur Mu?

Yüzeydeki kaya kütlelerinde de fay görülebilir. Basınç sebebiyle açığa çıkan enerjinin kaya kütleleri üzerinde meydana getirmiş olduğu titreşim, depremin derecesi hakkında da data verir.

Litosferde çok sayıda fay olmasının yanı sıra bu fayların kimisi hala hareketlidir ve bu bölgelere “Etkin fay kuşağı” adı verilir.Maddi ve içsel zarara neden olan doğal afetler içinde en önemli olanlardan birisi depremlerdir.

Can ve mal kayıplarının yaşanmasına neden olan depremler direk olarak insan hayatının değişmesine neden olur. Naturel afetler azaltılamaz ancak zararlı etkileri gerekli önlemlerin alınmasıyla hafifletilebilir.

Depremlerin Çeşitleri Ve Sebepleri Nelerdir?

Deprem herhangi bir vakit diliminde ve dünya üzerindeki herhangi bir yerde görülebilir. Zelzele görülme sıklığı, verdiği zararlar ve ortaya çıkan enerjinin büyüklüğü göz önüne alındığı zaman iki ana deprem kuşağının varlığından bahsedilebilir.

Deprem herhangi bir vakit diliminde ve dünya üzerindeki herhangi bir yerde görülebilir. Zelzele görülme sıklığı, verdiği zararlar ve ortaya çıkan enerjinin büyüklüğü göz önüne alındığı zaman iki ana deprem kuşağının varlığından bahsedilebilir.

Bunlar;– Pasifik deprem kuşağı ve– Akdeniz-Himalaya zelzele kuşağıdır.Yeryüzünde meydana gelen depremlerin %80’i birinci grupta ve ikinci grupta meydana gelir.

İlginizi Çekebilir!  Kendi Bulutuna Sahip Uzaktan Bir Kek Gibi Görünen İlginç Ada: Litla Dimun

Deprem çeşitleri; tektonik depremler, volkanik depremler ve çöküntü depremleri olarak sayılabilir.

Tektonik depremler; şiddet ve büyüklük açısından değerlendirildiği süre en yıkıcı depremlerdir. Dünya üzerinde oluşan depremlerin tamamına yakını bu türdendir.

Volkanik depremler; volkanik patlamalar sonucunda meydana gelir.Çöküntü depremler; mahalli etkiye sahip olan bu depremlerin etkisi diğerlerine nazaran çok daha hafiftir.

Herhangi bir yerde oluşan depremin tanımlanabilmesi için bazı parametrelerin ortaya konması gerekir. Odak noktası, dış merkez, odak derinliği, şiddet ve magnitüd olan depremle ilgili bilgilerin elde edilmesini sağlar. (magnitüd depremin aletsel büyüklüğünün ölçüsüdür. yani sismik aletlerle ölçülmüş ve kaydedilmiş olan büyüklüktür.)

Büyük depremden önce oluşan sarsıntılara öncü deprem adı verilebilir.

Bu oluşumu inceleyen bilim dalına Sismoloji ve depremleri ölçen alete de sismograf adı verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Evren ve Dünya
ay
Ay, Dünyanın Uydusu

Ay'ın oluşum süreci ve özellikleri...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir