Venüs Gezegeni Hakkında 5 Tuhaf Bilgi

Venüs gezegeni hakkında bilgi vermek gerekirse, güneş sisteminde bulunan, Güneş’e uzaklık bakımından ikinci sıradaki gezegendir. Güneş sistemindeki gezegenler arasında ise ikini sıcak gezegendir. Güneşe en uzak ikinci gezegen olmasına rağmen bu kadar sıcak olmasının nedeni atmosferinden dolayı güneşten gelen ışınların gezegenden çıkmasına izin vermemesidir. Çoban Yıldızının özellikleri ise isminin anlamı bildiğimiz “Çoban Yıldızı”dır. Yani Venüs gezegeni anlamı Çoban yıldızıdır. Evren ve Dünya kategorimizde, Venüs gezegeni hakkında 5 tuhaf bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

5. Venüs Dünya’ya çok benzer ama çok da farklıdır.

Güneş battığında genellikle gördüğümüz o parlak yıldız aslında Venüs’tür. Venüs’e halk arasında Çoban Yıldızı da denir. Halk arasında bu ismin verilmesinin nedeni gece çobanlara yol göstermesidir.

Güneş sisteminde Dünya’nın kardeşi olsaydı bu Venüs olurdu. Venüs’ün kütlesi Dünya’nın kütlesinin 0.81’i kadardır. Yani dünyamızla boyutları aşağı yukarı aynı. Kütleleri ve boyutları çok benzer olduğu için aynı yoğunluğa ve dolayısıyla aynı kütleye sahiplerdir. Ancak dünya ile venüsün çok farklı tarafları da vardır. Venüs’ün yüzey sıcaklığı yaklaşık 482 ° C’dir. Bulutları sülfürik asittir yani yaşama el verişli değildir. Venüs’ün yüzeyi tam bir çorak arazidir. Venüs’e olan bu ilginin nedeni ise Dünya ile hem benzer hemde çok da farklı olmalarıdır. Venüs gezegeni araştır konumuz devam ediyor.

Aşağıdaki ilginç videoyu izleyebilirsiniz.

4. Venüs Gezegeni çok çok sıcaktır.

Venüs gezegeni araştır hakkında bilgi vermeye devam ederken bunu da atlayamazdık. Venüs’ün atmosferi çok kalındır, bu sebeple olan sera etkisinden dolayı gezegen çok aşırı sıcaktır. Aslında atmosferi çok kalın olduğu için güneş ışınları çok az girer ama tekrar çıkamadıkları için gezegeni çok fazla ısıtırlar.

3. Venüs Gezegeni Güneş’in Tersine Döner

NASA’nın TRACE isimli uydusunun Dünya’nın yörüngesindeyken yakaladığı bu görüntüde Venüs Güneş’in önünden geçiyor.

İlginizi Çekebilir!  Doğal Gaz Nasıl Çıkarılır?

Güneş sistemine uzaktan bakma şansımız olsaydı, Güneş’in saat yönünün tersine döndüğünü görürdünüz. İki gezegen hariç hepsi aynı şekilde saatin tersine doğru döner. Halk arasında çoban yıldızı olarak bilinen Venüs ise tam ters şekilde yani saat yönünde döner. Venüs gezegeni hakkında bir başka araştırma bilgisi ise, Venüs’ün bir günü 243 Dünya gününe tekabül ediyor.

2. Atmosfer çoban yıldızından daha hızlı dönmekte

Venüs her 243 günde bir gün yaşarken, atmosferi ise 4 günde bir Venüs’ün çevresinde döner. Bunun neden olduğu hakkında kesin bir bilgi ise yok.

1. Venüs gezegeninde yaşam olabilir

Venüs yani çoban yıldızının, atmosferinde bazı çizgiler vardır. Bir teori olarka bu çizgilerin mikrobik yaşamın kanıtı olmasıdır. Venüs’ün yüzeyi yaklaşık 482 ° C’dir, ancak yüzeyin 50 ila 60 km (31 ve 37 mil) yukarısında, sıcaklık ve basınç Dünya’ya benzer özellikler gösterir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Evren ve Dünya
2020 Yılındaki Asteroid Çarpması Nedir?

Bu günlerde bazı haber kanallarında...

Kendi Bulutuna Sahip Uzaktan Bir Kek Gibi Görünen İlginç Ada: Litla Dimun

Lítla Dímun isimli ada, sürekli...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir