İnternet Hızlandırma Yolları 2020

Bu yazımızda internet hızlandırma ile ilgili neler yapacağız ona bakacağız. Bazı durumlarda aldığımız internet paketi ne kadar hızlı olursa olsun malesef bilgisayarımız maksimum internet hızına ulaşamıyor. Alabileceğiniz maksimum internet hızına ulaşmak için bilgisayarımızda bir kaç ayar yapmamız gerekiyor. Bu yazıda anlatılanlar windows 10 internet hızlandırma ile ilgili olacaktır. Diğer işletim sistemlerinde bu işlemler geçerli olmamaktadır. İşlemlere başlamadan önce internet hızınızı test etmenizi öneririm.

İnternet hızınızı test etmek için Speed Test sitesini kullanabilirsiniz. Bu siteden Download ve Upload hızınıza bakabilirsiniz. Download hızı sizin internetten indirme hızıdır. Upload ise sizin karşı tarafa yükleme hızınızdır.

Adım Adım İnternet Hızlandırma Yolları 2020

Bilgisayarınızın hızını test ettikten sonra aşağıda anlatılan adımları tek tek uygularsanız internet hızınızda gözle görülebilir bir iyileşme olacaktır.

1. DNS Ayarları İle İnternet Hızlandırma

Aramaya “Denetim Masası” yazıyoruz ve tıklıyoruz oradaki seçeneklerden “Ağ ve paylaşım merkezi”ne tıklıyoruz ve “bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” yazısına giriyoruz. Hangi tür internet kullanıyorsak, wifi veya ethernet (kablolu) üzerine sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz. TCP/IPV4 yazan özelliğe çift tıklıyoruz ve aşağıdaki dns ayarlarını Google dns ayarları ile değiştiriyoruz.

dns internet hızlandırma

Dns kutularına Google Dns Numaraları olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yazıyoruz.

2. İnternet Kullanan Arka plan Uygulamaları

Arka planda çalışan bazı programlar biz farkında olmasak da internetimizi kullanır. Bu uygulamaları kapatmak da internet hızını arttırma için iyi olabilir. Bunun için öncelikle aramaya “Arka plan uygulamaları” yazalım ve giriş yapalım.

arkaplan programları internet

Resimdeki gibi ekrana ulaştığınızda arka planda çalışan ve internet harcayan bazı uygulamaları göreceksiniz. Bu uygulamalardan işinize yaramayanları kapatın. İnternet hızlandırma windows 10 için güzel yöntem ve işe yarar. İnternet harcayan ve kullanmadığınız uygulamaları kapatın ne kadar çok program kapatırsanız o kadar internetiniz hızlanacaktır.

İlginizi Çekebilir!  En Sağlam Su Geçirmez ve Darbeye Dayanıklı Tabletler 2020

3. Windows Güncellemeleri Kapatmak

Windows işletim sisteminde siz farkında olmasanız da arka plan güncellemeleri açık olabilir ve bu da internetinizin yavaşlamasına sebep olur. İnternet hızlandırma yapmak istiyorsanız kesinlikel arka plan güncellemelerini kapatmalısınız. Bunun için windows 10 da arama kısmına “Güncellemeleri Denetle” yazıyoruz ve giriyoruz.

Alt kısımdan “Güncellemeleri Denetle” yazısına tıklıyoruz ve giriyoruz.

Ardından gelen pencereden “Teslim ve İyileştirme” seçeneğine tıklıyoruz. Oradan diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver yazısının onayını kaldırıyoruz. Oradaki açıklamaları okursanız neden kaldırdığımızı daha iyi anlarsınız.

4. İnternet Hızlandırma Videolu Anlatım

İnternet hızını arttırma videolu anlatım için aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde interntet hızınıza direk etki edebilir ve windows 10 internet hızlandırma yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji
En Sağlam Su Geçirmez ve Darbeye Dayanıklı Tabletler 2020

Teknoloji başlığımızın bu yazısında en...

Laptop Hızlandırma Yolları 2020

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın...

Kapat
apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir apk indir