Neuralink Nedir ?

Neuralink bir BMI (BEYIN-MAKİNE-ARAYÜZÜ)İnsan beyni ile yapay zekayı birleştirmeyi hedefleyen bir proje. Neuralink insan beyninde bilgileri doğrudan bilgisayara yükleyebilecek veya indirebilecek.

Elon Musk ve Neuralink ekibi canlı bir yayınla hangi aşamada olduklarını gösterdiler ve gerçekten de ciddi bir ilerleme kaydetmişlerdi. Elon musk elinde ilk kullanıma hazır versiyonunu tüm dünyaya gösterdi onun nasıl çalıştığını anlattı teknik özellikliklerinden bahsetti onun canlıların beynine nasıl implat edileceğini gösterdi. Onunla yetinmeyen ekip aynı zamanda başarılı hayvan deneklerinide gösterdi.

Bu Teknoloji Neyi Amaçlıyor ?

Son yıllarda 3d yazıcılar ile insanların uzuvlarının ve organlarının bir çoğu üretildi fakat tek üretilemeyen organımız olan beyin, artık onuda kontrol edebilir hale geldi.

Bilim Elon Musk’ın son tanıttığı ürün ile insan beynine implat edilen bu teknoloji görünüşte sağlık amaçlı çok büyük bir buluş gibi lanse edilse de Neuralink nedir? Gerçekte ise insanları kontrol edebilecek yönlendirebilecek hatta tek tuş ile öldürebilecek bir sistem.

Beyine data yüklemek insan beynini ele geçirmek ve kontrol etmek. Beyindeki her bir detayı alıp yapay zeka ile eşleştirmek düşünce gücünü kontrol etmek. Hemde bir algoritmayla cihaz şuan bir yapay zeka ile çalışmasada basit bir algoritmayla çalışıyor fakat lansmanında da bahsedildiği gibi bu Neuralink’in en basit versiyonu ve gelişecek. Peki bu gelişimdeki amaç ne bilinç.

Neuralink projesinde asıl amaç bilincin datalarına erişmek. Bilinç çözülürse yapay zeka ve robatlar bilinçlenebilir. İnsan beyninde bilinç ve düşünce elektiriksel birer sinyallerdir. Bu sinyaller bir bilgisayar gibi 1 ve 0 modeline entegre edilebilirse bilgisayar ve insan arasında hiçbir aracı olmadan bağlantı kurulabilir. Yani Elon Musk’ın da dediği gibi düşünce gücü ile Tesla otomobilini hareket ettirebilirsiniz.

Neuralink Geleceği

Neuralink bir robot tarafından insana entegre edileceğini tanıtımda gördük. Robot ile derin beyin sistemlerini ulaşmayı hedefliyor. Robot şu anda beyinin 6-7 mm derinine inebilecek şekilde tasarlandı bu sayede derin beyin sistemlerine erişebilecek. Tanıtımda belirtildiği üzere beyinin kortex bölümüne ulaşmak yani insan beyninin en gelişmiş kısmına düşünme algı ve dil gibi işlevlerden sorumlu bölge. Transhümanizm çağı başladı ölmeyen hastalanmayan süper zeki insanlar. 5g teknolojisinin gelişmesiyle Neuralink nedir alanında çalışmalar da hızlanacak gibi görünüyor.

“Neuralink Nedir ?” üzerine 2 yorum

  1. Aşırı beğendim. Uzay teknolojisi ve yeni dünya düzeni ile alakalı yararlı bilgiler bu sitede ve bu yazıda mevcut. Sitenin isminde de belli olduğu üzere yenidünya.net. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir