Windows 10 Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatası Çözümü

Windows 10 işletim sisteminde bazı bilgisayarlarda ortaya çıkan bir sorun bu aralar gündeme geldi. Windows 10, dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde günümüzde çok kullanılan bir işletim sistemi. Bazı kullanıcıların ise Windows 10 ile wifi veya internete düzgün bir şekilde bağlanmasını engelleyen aksaklıklar ve hatalar yaşaması şaşırtıcı derecede yaygındır. Yaygın olan şikayetler ise windows 10 wifi sorunu, wifiye bağlanmıyor ve bu ağa bağlanılamıyor şeklindedir.


Windows 10 bilgisayarınızı wifi’ye bağlamaya çalışırken karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri Windows 10 bu ağa bağlanamıyor uyarısıdır. Gördüğünüz gibi, ağa bağlanamayacağınızı söylemenin yanı sıra, hatanın neden kaynaklandığı hakkında da bir ipucu vermiyor. Sorunun neden ortaya çıktığı ve bu konuda ne yapabileceğiniz hakkında pek bir şey söylemiyor.

Bu Ağa Bağlanılamıyor Hatasının Nedenleri

  • Yanlış wifi ismi veya wireless şifresi
  • Kablolu bağlantı ise kablodan kaynaklanan sorunlar
  • Modemin uzak olması, parazit vb. sorunlar.
  • Birbiri ile bağlantılı donanımsal ve yazılımsal sorunlar.
  • Donanım veya sürücü sorunları (ikisi de)
  • Bağlantıyı engelleyen diğer uygulamalar.

Windows 10 Wifi Bağlanmıyor Hatası Nasıl Çözülür

1. Sorunun hangi cihazda olduğunu tespit edin.

Eğer Windows 10 bilgisayar bu ağa bağlanılamıyor uyarısı verdiyse bu modemden de kaynaklanıyor olabilir. Wifi bağlantınızı telefonla ya da başka bir bilgisayarla test edebilirsiniz. Diğer cihazlarda wifi de sorun yoksa sroun bilgisayarınızdan kaynaklanıyordur. Eğer internet ve wifi çalışmıyorsa servis sağlayıcınız ile iletişim kurabilirsiniz.

2. Modeminizi ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. 

Yeniden başlatma işlemi ilginç de olsa çoğu ağ bağlantısı ve wifi sorununu çözer. Modeminizielektrik prizinden çıkarın, bir dakika bekleyin, modeminizi takın. Böylelikle modem resetlenmiş olacak ve modem ısınması gibi bir sorun varsa o da ortadan kalkmış olacak. Normalden belirgin ölçüde daha yavaş indirme hızlarıyla karşılaşırsanız, modeminizi ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak bazen internetinizi hızlandırabilir.

3. Wi-Fi’nin açık olduğundan emin olun. 

Wi-Fi devre dışı bırakılmışsa Windows 10 bilgisayar bir ağa bağlanmayacaktır. Windows 10 da sağ en kçşedeki Eylem Merkezi’ni açıp Wi-Fi kutucuğuna tıklayarak Wi-Fi’nin açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eylem Merkezine gitmek için ekranın sağ alt köşesindeki Bildirimler simgesine tıklayın.

4. Orijinal Windows yazılımı kullanın.

Eğer korsan bir windows kullanıyorsanız bu da bazı durumlarda bağlantı sorunlarına yol açabilir. Windows 10 full yapma ve etkinleştirme isimli yazımıza göz atın. Windows 7 etkinleştirmek için ise bu yazıya bakabilirsiniz.

5. Uçak modunu kapatın. 

Uçak modu açıldığında wifi ve bluetooth’u kapatılır. Uçak modunuz açıksa bilgisayarınız wifiye bağlanmayacaktır. Devre dışı bırakmak için, bildirimlere tıklayarak Eylem Merkezinden uçak modu kutucuğuna dokunun.

6. Wifi için tarayıcınızı açın.

Halka açık bir Wi-Fi ağına bağlanmaya çalışıyorsanız, kullanım şartlarını kabul etmeniz veya önce e-posta adresinizi ve adınızı kaydetmeniz gerekebilir. Bunun gibi bir şey gerekliyse, cihazınız genellikle otomatik olarak bir internet tarayıcısı açar ve gerekli web sayfasını yükler. Bazen bu otomatik olarak gerçekleşmez, bu nedenle tarayıcınızı manuel olarak başlatmanız gerekir.

7. Modeminizle odaya gidin ve bu ağa bağlanılamıyor uyarısını halledin.

Duvarlar genellikle Wi-Fi sinyallerini engelleyebilir ve Windows 10’un bir ağa bağlanmasını zorlaştırabilir, hatta bağlantıyı imkansız hale getirebilir. Wi-Fi ağınıza bağlanın ve  Wi-Fi sinyal gücü simgesini kontrol ederken yönlendiriciden uzaklaşın. Bunu yapmak, WiFi’ye bağlanmak için en iyi ve en kötü yerleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Büyük bir apartman dairesinde veya evde yaşıyorsanız, wifi sinyalinizi tüm alanı kaplayacak şekilde artırmak iyi bir fikir olabilir. Bunun için wifi sinyal güçlendirici kullanabilirsiniz.

İPUCU

Daha az insanın olduğu bir yere gidin. Yemek salonları ve havalimanları gibi halka açık birçok wifi erişim noktası, modeme bağlanabilecek cihaz sayısına sınırlar koyar. Windows 10 bu ağlardan birine bağlanmazsa, daha az kişinin bulunduğu bir yerde tekrar deneyin.

8. Bu Ağa Bağlanılamıyorsa o ağı unutun ve tekrar bağlanın.

Bazen soruna neden olan Wi-Fi bağlantısını kaldırıp yeniden eklemek sorunu çözebilir. Ağı unutmak için ağın üstündeyken sağ tık yapıp Unut’a basın. Ağı unuttuktan sonra, Windows 10 bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ağa yeniden bağlanmayı deneyin. Tabi bunun için wifi şifrenize ihtiyacınız olacak. WiFi şifrenizi doğru girip girmediğinizi kontrol edin. Şifre metin alanındaki göz simgesine uzun bir tıklama yaparak yazdığınız WiFi şifresini gösterebilirsiniz.

9. Bir ağa manuel olarak bağlanın. 

Windows 10 cihazınız bir ağa otomatik olarak bağlanmazsa, bunu manuel olarak yapabilirsiniz. Başlat Menüsünü açın ve Ayarlar > Ağ ve İnternet > WiFi > Kullanılabilir ağları göster seçeneğine tıklayın ve ardından mevcut bağlantılar listesinden sizinkini seçin ve Bağlan’a tıklayın.

10. Windows 10 bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 Bir cihazı yeniden başlatmak, Windows Bu Ağa Bağlanılamıyor hatasının çözümü olabilir. Bir Wi-Fi ağına bağlanmanızı engelleyenler de dahil olmak üzere çoğu teknik sorunu çözebilir.

11.Windows güncellemelerini kontrol edin. 

Bu güncellemeler, her şeyi verimli bir şekilde çalıştırmak için gereken yazılım ve sürücülerin en son sürümlerini indirmenin yanı sıra sorunları da çözebilir. Windows 10 güncellemesi yapmak için İnternet erişiminizin olması gerekir. WiFi ağına bağlanamıyorsanız, kablo ile bilgisayarınızı internete bağlayabilirsiniz. Güncellemeleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Bu Ağa Bağlanılamıyor sorunu çözülmüş olacaktır.

12. Ağ sorun gidericisini çalıştırın.

Tüm Windows 10 cihazlarında, cihazınızı sorunlara karşı tarayabilen, düzeltebilen ve algıladığı sorunlar için olası çözümler sunan yerleşik sorun giderici programları vardır. Sorun gidericiyi başlatmak için, Windows 10 Başlat Menüsünü açın ve Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Sorun Giderme > İnternet Bağlantıları > Sorun gidericiyi çalıştır’ı tıklayın. Sorun giderici genelde bu gibi sorunlara çözüm bulmaktadır. Bağlantı problemlerinin büyük bir kısmı donanım ve yazılım sorunlarından kaynaklanmaktadır.

13. Windows 10 güvenlik duvarınıdevre dışı bırakın.

Windows 10 cihazınızı korumak için bir güvenlik duvarı bilgisayarınız için gereklidir, ancak bu yazılımın bir ağa bağlanırken çakışmalara neden olduğu bilinmektedir. Güvenlik duvarını devre dışı bıraktıktan sonra, bir web tarayıcısı açıp google.com gibi güvenli bir web sitesini ziyaret ederek internet bağlantınızı test edebilirsiniz. Hiçbir şey olmuyorsa, Güvenlik duvarlarını Etki Alanı Ağı ve Özel Ağ ayarlarında da devre dışı bırakarak deneyebilirsiniz. Testi bitirdikten sonra tüm güvenlik duvarlarını tekrar açtığınızdan emin olun. Bu Ağa Bağlanılamıyor sorunu böyle de çözülebilir. Windows 10 cihazınızı korumak için güvenlik duvarınızı etkin tutmak son derece önemlidir. Güvenlik duvarını kapatmak kalıcı bir çözüm olmamalıdır. Güvenlik duvarı internet bağlantınızı engelliyorsa, bir Windows güncellemesi yapmanız gerekebilir.

İPUCU

Windows 10 Windows Defender seçeneğine ek olarak virüs programı kullanıyorsanız, kullandığınız diğer programları da kapatmanız gerekir. Birçok üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı paketi, güvenlik duvarı koruması içerir.

14. Wifi bağlanma sorunu için modem sürücünüzü güncelleyin.

Mevcut modem sürücünüz, donanımınız veya işletim sisteminizle uyumsuz olabilir, bu nedenle daha yenisini indirmek bağlantı sorunlarınızı çözebilir. En son sürümleri edinebilmek için sürücüleri güncellerken internete bağlanmak iyi bir fikirdir. Ayrıca, bir sürücü yükledikten sonra Windows 10 cihazınızı yeniden başlattığınızdan emin olun.

15. Ölçülü bir bağlantıda olup olmadığınızı kontrol edin.

 Windows 10 cihazınızın internet bağlantısı varsa ancak medyayı indiremiyor veya bir Windows güncellemesi yapamıyorsanız, ölçülü bir wifi bağlantısı kullanıyor olabilirsiniz. Kontrol etmek için Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi-Fi > o anda bağlı olan ağınızın adını tıklayın ve Ölçülü bağlantı olarak ayarla seçeneğinin Kapalı olduğundan emin olun. Ölçülü bağlantıyı yalnızca veri kullanımı büyüklüğünün sorun olmadığı durumlardan kapatınız. Bu seçenek windows 10 wifi sorunu yaşayanların genelde karşılaştığı bir adımdır.

16.Windows 10 ağ sıfırlaması gerçekleştirin.

 Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa, Windows 10 Ağ sıfırlaması bağlantı sorunlarınızı çözebilir. Ayarlar > Ağ ve İnternet’i açın ve pencerenin altına kaydırın ve Ağ sıfırlama’ya tıklayın. Windows 10 ağ sıfırlamasının tüm ağ bağdaştırıcılarınızı kaldırıp yeniden yükleyeceğine ve ağla ilgili çeşitli ayarları varsayılan ayarlarına sıfırlayacağına dair bir uyarı alacaksınız. Hazır olduğunuzda, Şimdi sıfırla’yı tıklayın . Sıfırlama başlayacak ve Windows 10 cihazınız yeniden başlamalıdır. Windows ağ sıfırlama wifi bağlantı ve bağlanmama sorunlarını çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir